ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Historyczne - Muzeum Podlaskie w Białymstoku > Białystok – makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Białystok – makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł

Makieta przedstawia Białystok w okresie największego rozkwitu, czyli w drugiej połowie XVIII wieku. Miasto słynęło wówczas jako jedna z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzała powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Aby odtworzyć jak najwierniej jego wygląd, przy realizacji korzystano ze źródeł archiwalnych i kartograficznych, wśród których... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Historyczne - Muzeum Podlaskie w Białymstoku
ul. Warszawska 37
15-062 Białystok
Podlaskie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek piątek 10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 14.00 PLN
ulgowy 7.00 PLN
rodzinny 28.00 PLN 2 os. dorosłe z dziećmi do 25 roku życia, maksymalnie 5 os.
grupowy 7.00 PLN grupa min. 10 osób
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 45.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 100.00 PLN

Makieta przedstawia Białystok w okresie największego rozkwitu, czyli w drugiej połowie XVIII wieku. Miasto słynęło wówczas jako jedna z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzała powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Aby odtworzyć jak najwierniej jego wygląd, przy realizacji korzystano ze źródeł archiwalnych i kartograficznych, wśród których najistotniejszymi są:
- inwentarz pośmiertny ostatniego właściciela Białegostoku – Jana Klemensa Branickiego (zmarł w 1771 roku);
- plan miasta G. Beckera z 1799 roku wykonanego na zlecenie Kamery Prus Nowowschodnich;
- plan Jana Glinki, który zrekonstruował wygląd miasta na podstawie wieloletnich badań archiwalnych.

Na makiecie o wymiarach 5 m x 3,5 m zamieszczono większość elementów topograficznych odnalezionych w wymienionych materiałach, pozwalających na przedstawienie możliwie pełnego obrazu miasta i rezydencji Jana Klemensa Branickiego w końcu XVIII wieku. Oprócz usytuowania poszczególnych budynków, uwzględniono także materiały, z których zostały wykonane, rzeźbę terenu, cieki wodne, bramy, ogrodzenia, etc. Losy miasta w kolejnych stuleciach – zabory, zniszczenia I i II Wojny Światowej, pozbawiły go większości zabytków z tego okresu. Makieta daje unikatową możliwość obserwacji miasta i rezydencji hetmańskiej w jej największym rozkwicie, w czasach, gdy słynęła w Koronie i na Litwie, jako „Wersal Północy”.

Makietę barokowego Białegostoku udostępniono zwiedzającym 21 czerwca 2001 r. Od tego czasu cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem. Prace nad modelem trwały rok. Mniej więcej tyle samo czasu poświęciliśmy na stworzenie projekcji multimedialnej (mappingu), którą Państwu prezentujemy. Przygotowano ją w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, rosyjskiej) i w specjalnym wydaniu dla najmłodszych. Utrzymana w stylistyce osiemnastowiecznej opowieść o „Wersalu Północy”, wzbogacona teatrem świateł i symfonią dźwięków tchnęła nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów.

Pokaz multimedialny „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł jest to widowisko, dla którego kanwą są dzieje osiemnastowiecznego Białegostoku. Zapraszamy na niepowtarzalną podróż w czasie! Przejdziemy ulicami nieistniejącego już miasta i spotkamy jego mieszkańców. Poznamy warunki codziennego życia naszych antenatów i odwiedzimy ważne dla nich miejsca osadzone w topografii miasta.

Pokaz daje niepowtarzalną możliwość obserwacji panoramy Białegostoku i w sposób uporządkowany, a jednocześnie ciekawy naświetla jego najważniejsze obszary i budowle. Stojąc przed jedną z największych w Polsce makiet, rozświetloną kolorami, nasyconą dźwiękiem i „opowiedzianą” słowami lektora mamy historię miasta na wyciągnięcie ręki.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.