ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ekspozycja wnętrz pałacowych XVIII - XIX w.

Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowały się jedynie 2 płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich, które prezentowane są w dawnych apartamentach Branickich, tam też znajdują się portrety właścicieli rezydencji oraz osób z nimi związanych: królów Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz generała Stanisława Mokronowskiego. Obecna ekspozycja... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy - Muzeum Podlaskie w Białymstoku
ul. Pałacowa 2
16-070 Choroszcz
Podlaskie
powiat białostocki
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa środa 10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.11.01 (piątek) x
2024.11.11 (poniedziałek) x
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 14.00 PLN
ulgowy 7.00 PLN
rodzinny 28.00 PLN dorośli z dziećmi do 25 roku życia, maksymalnie 5 osób
grupowy 10.00 PLN min. 8 osób
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 45.00 PLN

Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowały się jedynie 2 płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich, które prezentowane są w dawnych apartamentach Branickich, tam też znajdują się portrety właścicieli rezydencji oraz osób z nimi związanych: królów Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz generała Stanisława Mokronowskiego.

Obecna ekspozycja muzealna jest wypadkową pomiędzy wyglądem XVIII i XIX-wiecznych wnętrz mieszkalnych a wymogami wystawienniczymi. Parter zajmuje ekspozycja mebli, obrazów i drobnych wyrobów rzemiosła artystycznego, mieszczących się w ramach chronologicznych XVIII wieku. Piętro (o odmiennym od oryginalnego podziale wnętrza) zawiera kolekcję mebli polskich, w stylu francuskim i angielskim, z przełomu XVIII/XIX wieku oraz I połowy XIX wieku.

Ekspozycję uzupełniają liczne rzeźby, wyroby ze szkła i porcelany słynnych wytwórni europejskich, zegary, świeczniki i dywany.

Westybul
Oryginalny wygląd sień pałacowa zawdzięczała figurze Murzyna trzymającego latarnię. Obecnie wyposażenie wnętrza stanowią masywne meble z drewna dębowego utrzymane w barokowej stylistyce.

Garderoba
W wystroju zaznaczony został skromniejszy charakter tego wnętrza w porównaniu z apartamentami paradnymi. Dominuje tu jeszcze konserwatywny barokowy styl, charakterystyczny m.in. dla słynnych mebli kolbuszowskich.

Pokój Jaśnie Pana
Pomieszczenie to będące sypialnią pana domu pełniło też rolę pokoju przeznaczonego do pracy i przyjmowania gości. Oprócz mebli z II połowy XVIII wieku prezentowane tu są obecnie wyroby z fajansu, w tym słynne fajanse z Delf.

Przedpokój
Zwany też antyszambrem pełnił rolę poczekalni. Zwraca uwagę komoda będącą kopią słynnej szafki na kolekcję antycznych medali wykonanej dla króla Ludwika XV i porcelana z popularnymi motywami kwiatów i dzieci.

Salon
Jest to największa sala w pałacu, która służyła za paradne pomieszczenie recepcyjne. Do reprezentacyjnego charakteru sali nawiązują umieszczone pomiędzy oknami duże lustra na konsolach i portrety właścicieli pałacu.

Pokój Jaśnie Pani
Pomieszczenie to pełniło funkcję sypialni pani domu, tu przyjmowała ona również wizyty. Pokój urządzony jest meblami w stylu Ludwika XVI, serwantce porcelana słynnych wytwórni europejskich.

Gabinet
To niewielkie wnętrze pełniło rolę pokoju wypoczynkowego. Kameralny nastrój tworzą meble o bardziej osobistym charakterze: malowany damski sekretarzyk, wygodny fotel i chiński parawan pokryty laką.

I piętro

Hol
Wyposażenie stanowią meble w stylu empire, charakterystyczne dla epoki Cesarstwa Napoleona I. Polską wersja tego stylu nosi nazwę stylu Księstwa Warszawskiego.

Sala Zielona
Zgromadzone zostały tu obiekty, które odzwierciedlają tendencje klasycyzujące w sztuce. Obrazy, rzeźby, dekoracja mebli i wyrobów rzemiosła artystycznego nawiązują do sztuki antycznej.

Salon
Pomieszczenie to jest urządzone meblami z I połowy XIX w. w stylu Ludwika Filipa i biedermeier. Uzupełniają obrazy ze scenami rodzajowymi, brązy i wyroby szklane z terenów Polski, Śląska, Czech i Niemiec.

Salonik
W aranżacji saloniku znalazło swoje odbicie typowe dla polskich wnętrz zgromadzenie w jednym pokoju mebli w różnych stylach. Dopełnienie stanowią obrazy o popularnej w II połowie XIX wieku tematyce.

Sala Angielska
Ostatnie wnętrze przeznaczone zostało na odrębną prezentację klasycznego meblarstwa angielskiego. Na ścianach znajdują się miedzioryty wg fresków Rafaela Santi na Watykanie.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.