ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Miasta i ogrody

Wystawa czasowa: 2023.08.04 - 2023.09.05
poziom turturi
Serdecznie zapraszamy na wystawę linorytów autorstwa Małgorzaty Stanielewicz. Miasta i ogrody to przestrzeń stworzona przez człowieka, praca koncepcyjna, która zmieniała formę w zależności od trendów i mód, na stałe związana z historią. O ile w przypadku miast natura najczęściej nie była partnerem w projektach i planach, bywała ich wrogiem i była unicestwiana, o tyle w... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” - Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
ul. Wróblewskiego 10a
38-300 Gorlice
Małopolskie
Wystawa czasowa: 2023.08.04 - 2023.09.05
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:30
wtorek
08:00 - 16:30
środa
08:00 - 16:30
czwartek
08:00 - 16:30
piątek
08:00 - 16:30
sobota
11:00 - 16:30
niedziela
11:00 - 14:30
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 6.00 PLN
grupowy 5.00 PLN 10-25 osób / cena za osobe
Dodatkowe informacje

Bilet łączony „galeria + zagroda” (ważność biletu 7 dni):
- normalny - 17 zł od osoby,
- ulgowy - 9 zł od osoby.

Serdecznie zapraszamy na wystawę linorytów autorstwa Małgorzaty Stanielewicz.

Miasta i ogrody to przestrzeń stworzona przez człowieka, praca koncepcyjna, która zmieniała formę w zależności od trendów i mód, na stałe związana z historią. O ile w przypadku miast natura najczęściej nie była partnerem w projektach i planach, bywała ich wrogiem i była unicestwiana, o tyle w przypadku ogrodów miała znaczenie równorzędne. Nawet wtedy gdy projektant ogrodu miał złudną nadzieję, że ją sobie podporządkuje. Cykl „Ogrody” to prace najnowsze, owoc żmudnej „dłubaniny” z ostatniego roku. „Miasta” to wybór grafik z ostatnich dwudziestu kilku lat. Potrzebuję do życia w równym stopniu jednego i drugiego - miasta jako miejsca pracy, dostępu do kultury, spotkań z ludźmi oraz ogrodu, zarówno tego przy moim domu, jak i tych, które odwiedzam podróżując. Ogrodów historycznych, botanicznych czy prywatnych udostępnianych od czasu do czasu przez swoich właścicieli. Ogród jest dla mnie schronieniem przed inwazją świata zewnętrznego, jest miejscem, w którym czuję, że jestem częścią natury. Jako ogrodnik, współdziałając z nią na równych prawach, w związku opartym na wzajemności, kształtuję ją ulegając zmysłom i poddając się intuicji.

Miasta to przestrzeń, która fascynuje mnie od dawna, przyciągają mnie miejsca zanurzone w przeszłości, których najlepszy czas już przeminął. Miasta na wpół obumarłe, nie poddane reanimacji konserwatorów, trwające na granicy powolnego rozpadu. To zapis śladów obecności człowieka, którego życie było tylko epizodem w historii miasta. Takie miasta znajduję na Południu. Wiele motywów dostarcza mi moje miasto Wrocław, miejsce z przeszłością, ale wciąż żywe.

Większość moich prac to efekt konfrontacji z przestrzenią, której doświadczam w podróży, to tam zbieram materiały.

Małgorzata Stanielewicz

Małgorzata Stanielewicz - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom z grafiki warsztatowej. Regularnie prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych - 36 wystaw w Polsce, Czechach i Niemczech. Wzięła udział w ponad 300 wystawach zbiorowych krajowych i międzynarodowych. Stypendystka Ministerstwa Kultury (2011) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (2008). Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, ostatnie: 2022 - La Menzione speziale - wyróżnienie specjalne Primo Premio Grafica Italiana, Padwa, Włochy; 2020 - Grand Prix - DLUM International Print Biennale, Skopje, Macedonia; 2020 - III nagroda - VI Biennale di Grafica Contemporanea Premio Diego Donati, Perugia, Włochy; 2018 - Nagroda Dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury, Konfrontacje Sztuki, Galeria TEST, Warszawa; Grand Prix - International Printmaking Biennial, Rokycany, Czechy; 2017 - Wyróżnienie - XIV Międzynarodowy Konkurs Graficzny im. J. Gielniaka, Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra. Prace w zbiorach: Polska - Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu; Muzeum POLIN w Warszawie; Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu; Muzeum Okręgowe L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Zamek w Wojnowicach; Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze; Muzeum Miedzi w Lubinie; Galeria Prowincjonalna w Głuchołazach. Izrael: Art Museum Yad Vashen w Jerozolimie; Tel Aviv Museum of Art. Chiny: China Printmaking Museum w Shenzen. Włochy: Muzeum Watykańskie, Diego Donati Fondation w Perugii. Belgia: Parlament Europejski w Brukseli; Fondation Rene Carcan. Szwecja: Galleri Astley - oraz zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.