ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Muzeum Ikon w Supraślu - Muzeum Podlaskie w Białymstoku > Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu

Temat pasji i zmartwychwstania w sztuce obrazowany od wieków był wieloaspektowo w oparciu o kształtujące się prądy filozoficzne, religijne czy artystyczne. Celem wystawy jest zestawienie tematu w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, omówienie języka ikonograficznego, którym posłużono się w oddaniu scen z Wielkiego Tygodnia i zmartwychwstania Chrystusa, na przykładzie... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Ikon w Supraślu - Muzeum Podlaskie w Białymstoku
ul. Klasztorna 1
16-030 Supraśl
Podlaskie
powiat białostocki
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.04.02 - 2023.05.28
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek czwartek 10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 20.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
rodzinny 38.00 PLN dorośli z dziećmi do 25 roku życia, maksymalnie 5 osób
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 100.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 120.00 PLN

Temat pasji i zmartwychwstania w sztuce obrazowany od wieków był wieloaspektowo w oparciu o kształtujące się prądy filozoficzne, religijne czy artystyczne. Celem wystawy jest zestawienie tematu w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, omówienie języka ikonograficznego, którym posłużono się w oddaniu scen z Wielkiego Tygodnia i zmartwychwstania Chrystusa, na przykładzie prezentowanych zabytków.

Obiekty eksponowane na wystawie ukazują artystyczne ujęcia męki i śmierci Chrystusa reprezentatywne dla wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Poczynając od najstarszych zabytków na wystawie – enkolpionów (IX–XIII), poprzez różne formy krzyża, czy przedmioty liturgiczne (kropielnice), ikony, obrazy, rzeźby, płaskorzeźby prezentujące sceny związane z ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem Chrystusa, datowane od XVI do początku XX w. Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych, z Muzeum Sztuki w Łodzi (depozyty), z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – rzadki w ikonografii wizerunek przedstawiający Trzy Marie u Grobu (XVI w.), z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego, a także ze zbiorów własnych. Na wystawie prezentowane są zabytki z jednej strony bardzo zróżnicowane ze względu na wiek, technikę, miejsce powstania czy autora, a z drugiej bardzo spójny, ponieważ oscylują wokół najważniejszego święta w Kościele wschodnim, jak i zachodnim – święta Zmartwychwstania. 

Kuratorzy: Aneta Jurgielewicz-Stępień, Tomasz Peszke, Ewa Zalewska

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.