ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Dla tych, których już nie ma. Hołd dla Bogdana Konopki

Wystawa czasowa: 2023.09.08 - 2023.10.03
poziom turturi
Zapraszamy na wystawę fotografii "Dla tych, których już nie ma. Hołd dla Bogdana Konopki". „Nasze przebudzenia, strzępy snów, nie całkiem jeszcze zatarte poczucie innego wymiaru istnienia, a już w zasięgu oka – niczym fotografia – jutrzenka widzialnego. Najtrudniej sfotografować to, czego nie ma. Ale co to znaczy nie ma? Czy że czegoś nie ma w sensie fizycznym, czy też chodzi... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” - Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
ul. Wróblewskiego 10a
38-300 Gorlice
Małopolskie
powiat gorlicki
Wystawa czasowa: 2023.09.08 - 2023.10.03
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:30
wtorek
08:00 - 16:30
środa
08:00 - 16:30
czwartek
08:00 - 16:30
piątek
08:00 - 16:30
sobota
11:00 - 16:30
niedziela
11:00 - 14:30
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 6.00 PLN
grupowy 5.00 PLN 10-25 osób / cena za osobe
Dodatkowe informacje

Bilet łączony „galeria + zagroda” (ważność biletu 7 dni):
- normalny - 17 zł od osoby,
- ulgowy - 9 zł od osoby.

Zapraszamy na wystawę fotografii "Dla tych, których już nie ma. Hołd dla Bogdana Konopki".

„Nasze przebudzenia, strzępy snów, nie całkiem jeszcze zatarte poczucie innego wymiaru istnienia, a już w zasięgu oka – niczym fotografia – jutrzenka widzialnego. Najtrudniej sfotografować to, czego nie ma. Ale co to znaczy nie ma? Czy że czegoś nie ma w sensie fizycznym, czy też chodzi o to, że owo coś jest niewyrażalne?”
Bogdan Konopka, 2012

W 2022 roku minęła 10 rocznica pierwszego pleneru fotograficznego, zorganizowanego przez Bogdana Konopkę w Beskidzie Niskim. Było to jedno z jego ulubionych miejsc w Polsce, do którego wielokrotnie powracał. Położony niedaleko miejsca z którego pochodził, jest niejako symbolem historii naszego kraju z ostatnich stuleci. Tutaj ścierały się wojska rosyjskie, austriackie, niemieckie i polskie podczas I i II wojny światowej. Tutaj żyli ze sobą po sąsiedzku Polacy, Ukraińcy, Łemkowie i Żydzi. Przez miedzę graniczyły ze sobą świątynie katolickie, cerkwie i synagogi. Tutaj komuniści w 1947 roku przeprowadzili czystkę etniczną, zwaną akcją „Wisła”, po której do dzisiaj, na terenie wielu przedwojennych miejscowości, nikt już nie zamieszkał.  

Wyjątkowa była też grupa fotografów, która wzięła udział w tym plenerze – złożona z nieprzypadkowych osób, dla których Bogdan Konopka był ważny. Nie tylko jako jeden z najbardziej znanych w świecie polskich fotografów, ale także jako człowiek – nauczyciel, mentor, inspirator i przyjaciel.

Bogdan miał w sobie unikalną cechę przyciągania do siebie innych osób. Na początku uczniowie, z czasem wielu z nich stawało się jego przyjaciółmi. Plener 2012 był początkiem serii plenerów tej grupy, ale także, a może przede wszystkim, początkiem wielu ważnych osobistych i twórczych przygód.

W 2021 roku, 2 lata po śmierci Bogdana, postanowiliśmy spotkać się ponownie. W tym samym wyjątkowym miejscu. Po to by wspomnieć tego artystę, tak ważnego dla wielu z nas, po to by uczcić jego pamięć, ale także by ponownie spojrzeć na Beskid Niski. By używając naszej 10 lat starszej, innej wrażliwości i 10 lat lepszych (oby!) umiejętności, przypomnieć nieobecnych mieszkańców i te tereny, które tak istotnie, ale też zanikająco, mówią o historii naszego kraju.

W plenerze wzięli udział: Jacqueline Konopka, Anita Andrzejewska, Asia Chmielewska, Maja Herman, Anne Lepont, Dorota Mościbrodzka, Izabela Nowak, Marcela Paniak, Ada Soczewińska, Alex Dayet, Maciej Herman, Jamie Howard, Szymon Michna, Robert Wiwatowski oraz Paweł Żak.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.