ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Huculskie

Wystawa czasowa: 2023.08.04 - 2023.09.05
poziom turturi
Wystawa rzemiosła artystycznego z kolekcji Marka Stanielewicza. Wystawa jest skromnych hołdem dla Ukraińców, którzy już przed Pomarańczową Rewolucją jednoznacznie zadeklarowali przynależność do Europy - a teraz potwierdzają to po tysiąckroć broniąc heroicznie swojego kraju, wolności, prawa do samodzielnego decydowania o teraźniejszości i przyszłości. Wystawa jest apelem i... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” - Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
ul. Wróblewskiego 10a
38-300 Gorlice
Małopolskie
Wystawa czasowa: 2023.08.04 - 2023.09.05
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:30
wtorek
08:00 - 16:30
środa
08:00 - 16:30
czwartek
08:00 - 16:30
piątek
08:00 - 16:30
sobota
11:00 - 16:30
niedziela
11:00 - 14:30
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 6.00 PLN
grupowy 5.00 PLN 10-25 osób / cena za osobe
Dodatkowe informacje

Bilet łączony „galeria + zagroda” (ważność biletu 7 dni):
- normalny - 17 zł od osoby,
- ulgowy - 9 zł od osoby.

Wystawa rzemiosła artystycznego z kolekcji Marka Stanielewicza.

Wystawa jest skromnych hołdem dla Ukraińców, którzy już przed Pomarańczową Rewolucją jednoznacznie zadeklarowali przynależność do Europy - a teraz potwierdzają to po tysiąckroć broniąc heroicznie swojego kraju, wolności, prawa do samodzielnego decydowania o teraźniejszości i przyszłości. Wystawa jest apelem i prośbą - nie zapominajmy, że to także nasza wojna, że nie można się przyzwyczaić śmierci, ludobójstwa, kłamstwa i bezprawia. Pomagajmy, bądźmy cierpliwi i tolerancyjni i traktujmy gości jak przystało na nasze najlepsze tradycje gościnności. Polską i Europejską racją stanu jest to aby Ukraina wygrała wojnę, stała się członkiem Unii Europejskiej i NATO. To żadna łaska - Ukraina podpisuje krwią każdego dnia potwierdzenie przynależności do kultury łacińskiej.

Sztuka huculska jest jednym z najciekawszych fenomenów kulturowych. Jest nam bliska z powodów historycznych,  ale co najważniejsze jest po prostu piękna, urzekająca, afirmująca życie i jego słoneczną stronę. Niezwykłe jest to, że piękno, znakomite rzemiosło, kultura wizualna ujawnia się w tak wielu dziedzinach sztuki huculskiej. Znana jest urzekająca ceramika huculska, ale także wszystkie elementy ubioru, przedmiotów codziennego użytku, architektury, przedmiotów kultu etc. etc. Twórczość artystów tego regionu Ukrainy jest na najwyższym poziomie plastycznym i warsztatowym. Na wystawie można zobaczyć wybór huculskiego rzemiosła artystycznego od XVIII do XXI wieku, w tym wiele wyjątkowych obiektów na poziomie muzealnym. Zapraszam.

Marek Stanielewicz

Marek Stanielewicz - absolwent Katedry Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w 1980 roku. Pracuje na swojej macierzystej uczelni od 1979 roku. Uczy studentów projektowania graficznego, grafiki warsztatowej i wystawiennictwa - początkowo na Wydziale Grafiki, aktualnie w Katedrze Mediacji Sztuki.

Projektował i drukował wydawnictwa dla Wrocławskiego Komitetu Wyborczego. Prowadził autorskie galerie: Klex na Politechnice Wrocławskiej, Kolegium w Kolegium Europy Wschodniej, galerię w Centrum Sztuki Impart. Od wielu lat realizuje duże muzealne wystawy dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Zaprojektował i zrealizował monumentalną wystawę Solidarny Wrocław w namiocie na placu Społecznym, wystawę główną w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu i muzeum w Kątach Wrocławskich. Od 2012 roku jest kustoszem Domku Miedziorytnika we Wrocławiu, który pełni funkcję galerii, miejsca rezydencji artystycznych i warsztatów graficznych dla studentów. Gloria Artis w 2018 roku. W 2022 roku został laureatem Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej Silesia. Przez 26 lat był związany z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, był członkiem Rady Fundacji i członkiem Rady d.s. MDSM. Prowadził w Krzyżowej plenery i warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i studentów. Najwięcej uczestników zaprosił z Europy Wschodniej (Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Rosja, Czechy). Razem z żoną pod szyldem Teatru Mody projektował i realizował  kolekcje mody artystycznej. Ponad 150 pokazów mody w całej Europie. Jest kolekcjonerem rzemiosła artystycznego.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.