Zapraszamy do zwiedzenia jedynej tego typu wystawy w Polsce samodzielnie wykonanych pojazdów. Poniżej prezentujemy dwa przykładowe unikaty.
Pojazd transportowy gospodarczy ze wsi Żdżanne
Pojazd transportowy gospodarczy SAM o bardzo oryginalnej konstrukcji. Został ofiarowany w darze przez syna nieżyjącego już konstruktora ze wsi Żdżanne w powiecie krasnostawskim. Twórca maszyny zajmuje poczesne miejsce wśród poznanych w toku muzealnych badań rolników, którzy działali twórczo wbrew wszelkim ograniczeniom systemowym doby PRL, wyposażając swe gospodarstwa w niezbędne sprzęty.
Absolwent szkoły podchorążych, wcielony w 1939 roku do artylerii, ostatecznie osiadł w rodzinnym gospodarstwie, pracując równocześnie w zakładach lotniczych w Świdniku, później w Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie. Z czasem poświęciwszy się wyłącznie gospodarstwu, w latach 60. ubiegłego wieku zaczął je wyposażać we własnoręcznie budowane maszyny i narzędzia. Jego dziełem były: pierwszy we wsi wóz konny na kołach gumowych, trak napędzany silnikiem elektrycznym (wykorzystywany usługowo), młocarnia, kopaczka do ziemniaków, młynek zbożowy, przenośnik taśmowy, śrutownik, betoniarka, wreszcie dwa ciągniki i pojazd transportowy, który obecnie prezentujemy. Przerobił także snopowiązałkę Deering na dwukonną, używając do podparcia przodka dwukółki z taczanki rosyjskiej. W kuźni wykonywał na zamówienie pługi i inne narzędzia rolnicze, podkuwał konie.
Pojazd powstał w roku 1974. Jest zbudowany w konstrukcji samonośnej, w postaci jednorodnej klatki przestrzennej spawanej z kątowników, na którą składa się część przednia ze stelażem kabiny i wbudowanymi wspornikami zespołów napędowych oraz część tylna, czyli stelaż skrzyni ładunkowej ze wspornikami tylnej osi. Jest to rozwiązanie unikatowe wśród poznanych konstrukcji autarkicznych, nie znajduje także odpowiedników w porównywalnych pod względem funkcji produktach przemysłowych.
Pojazd jest niewielki (długość 310 cm, szerokość 160 cm, wysokość z kabiną 170 cm), służył do zaopatrywania gospodarstwa w zielonkę na paszę i innych drobnych przewozów w miarę potrzeb. Jego konstruktor był drobnej postury, więc miejsce kierowcy nie jest dostępne dla osób wysokich i tęższych.
Napęd stanowi wysokoprężny jednocylindrowy silnik S301D produkcji WSW w Andrychowie, o mocy 6,4 KM. Skrzynia biegów trójbiegowa i most napędowy pochodzą z samochodu osobowego Warszawa M20. Most jest zawieszony w przedniej części pojazdu na resorach piórowych z amortyzatorami teleskopowymi. Kierowane są koła tylne.
Opracowanie: Tomasz Dzikowski
Ciągnik z Zakrzowa
Ciągnik został skonstruowany w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Sercem maszyny jest silnik 1HC102R1, o mocy 15 KM, popularnie nazywany ,,esem”, wyprodukowany w Wytwórni Silników Wysokoprężnych w Andrychowie. Jednostka napędowa umieszczona jest na ramie wykonanej z teownika, a przeniesienie napędu na koła tylne odbywa się poprzez skrzynię biegów pochodzącą z samochodu terenowego ARO serii M, oraz wał napędowy i zwężony most napędowy z samochodu dostawczego ŻUK. Cechą wyróżniającą ciągnik jest kabina, pochodząca z zamiatarki ulicznej ZS13. Nie można nie zwrócić uwagi na samodzielnie wykonaną maskę, z charakterystycznymi ,,ozdobnikami” umieszczonymi na jej froncie. Pojazd posiada bardzo rozbudowaną instalację elektryczną obejmującą między innymi: radio, nawiewy i prędkościomierz.
Opracowanie: Wiktor Budzyński