Wystawa ukazuje najważniejsze zjawiska, jakie zaszły w historii rolnictwa, począwszy od rewolucji neolitycznej ok. 10 000 lat temu, gdy na ziemiach późniejszego państwa polskiego w miejsce koczowniczych grup prowadzących zbieracko-łowiecki tryb życia pojawili się pierwsi rolnicy, aż do współczesnej gospodarki rolnej, wspieranej przez państwo i fundusze unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.
Na wystawie dzieje polskiego rolnictwa zostały ujęte w bloki tematyczne dotyczące najważniejszych zjawisk i zmian, jakie w nim zachodziły w poszczególnych okresach historycznych. W skondensowanej formie przedstawione został rozwój jaki zachodził w sposobach gospodarowania na roli, uprawie roślin i hodowli zwierząt, przetwórstwie i transporcie płodów rolnych, jak zmieniały się podstawowe narzędzia i maszyny rolnicze i systemy uprawy.
Na wystawie ukazany został również proces rozwoju nauk rolniczych ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odegrał w nich ciechanowiecki przyrodnik, ks. Krzysztof Kluk, autor m.in. 3 tomowego dzieła poświęconego rolnictwu pt. Roślin potrzebnych, pożytecznych, wygodnych, osobliwie krajowych, albo które w kraju użyteczne być mogą, utrzymanie, rozmnożenie i zażycie.
Zwieńczeniem ścieżki narracyjnej wystawy jest fragment dotyczący współczesnego rolnictwa - perspektyw i zagrożeń, jakie niesie za sobą jego dynamiczny rozwój.