ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Zamek w Reszlu > Wystawa Narzędzi Tortur i Sala Rycerska
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Wystawa Narzędzi Tortur i Sala Rycerska

21 sierpnia 1811 roku, w Reszlu została spalona na stosie ostatnia czarownica w Europie. Była nią Barbara Zdunk, którą oskarżono o wywoływanie pożarów za pomocą czarów. Wcześniej przez 4 lata była więziona i torturowana w Reszelskim Zamku, w którym można dzisiaj zwiedzać fascynującą i skłaniającą do refleksji Wystawę Tortur. Wśród 50 eksponatów można zobaczyć m.in.: ... przeczytaj wszystko »
Adres
Zamek w Reszlu
ul. Podzamcze 3
11-400 Reszel
Warmińsko-Mazurskie
restauracja
restauracja
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
09:00 - 17:00
wtorek
09:00 - 17:00
środa
09:00 - 17:00
czwartek
09:00 - 17:00
piątek
09:00 - 17:00
sobota
09:00 - 17:00
niedziela
09:00 - 17:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 20.00 PLN
grupowy 15.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

21 sierpnia 1811 roku, w Reszlu została spalona na stosie ostatnia czarownica w Europie. Była nią Barbara Zdunk, którą oskarżono o wywoływanie pożarów za pomocą czarów. Wcześniej przez 4 lata była więziona i torturowana w Reszelskim Zamku, w którym można dzisiaj zwiedzać fascynującą i skłaniającą do refleksji Wystawę Tortur. Wśród 50 eksponatów można zobaczyć m.in.: „Fotel Czarownicy”, „Żelazną Dziewicę”, „Kołyskę Judasza” oraz „Torturę Wody”.

Ekspozycja daje również szansę do zadumy nad kondycją ludzkości w naszych czasach. Według Amnesty International tortury są wciąż stosowane w ponad 70 krajach na świecie.

Sala Rycerska

Historia rycerstwa europejskiego sięga czasów wczesnego średniowiecza. Jego największy rozkwit nastąpił pomiędzy XI a XIII wiekiem. Wtedy powstały słynne obrzędy i obyczaje oraz kodeks rycerski. Nadawanie godności rycerza było bardzo doniosła uroczystością, nazywano ją również „ósmym sakramentem”. W komnacie rycerskiej można podziwiać zbroje (m.in. zbroje mitycznego Króla Artura), broń białą (m.in. legendarny miecz Excalibur), broń palną oraz wiele innych eksponatów.

Zwiedzanie zamku

Eksponaty udostępnione zwiedzającym nie zamykają możliwości eksploracji zamku. Podziemne lochy, wieża z widokiem na średniowieczne miasteczko wpisane na listę Cittaslow, mury starego zamczyska czy wreszcie dziedziniec z przejściem do restauracji i baru znajdujących się w prawdziwym zamku to tylko początek reszelskiej przygody.

Bowiem jak mówi stare warmińskie przysłowie - "Nie odkrył zamku w Reszlu ten, kto nie spędził nocy w jednej z jego komnat".

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.