ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Pokoje Profesorskie

Profesorowie mieszkali w Collegium Maius do końca XVIII wieku. Nazywano ich kolegiatami większymi. Mieściło się tutaj 20 mieszkań, zwanych rezydencjami. Przez długi czas pokoje w rezydencjach nie były ze sobą połączone, dlatego do dzisiaj istnieją dawne wejścia prowadzące z krużganków. Nazwa „Pokój Antoniego Żołędziowskiego” pochodzi od nazwiska teologa i hagiografa... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius - Uniwersytet Jagielloński
ul. Jagiellońska 15
31-010 Kraków
Małopolskie
kawiarnia
kawiarnia
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
10:00 - 17:00
wtorek
10:00 - 17:00
środa środa 10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 17.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
rodzinny 45.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Dodatkowe informacje

Zwiedzanie z oprowadzaniem:

bilet normalny - 26 zł

bilet ulgowy – 14 zł

Ekspozycja poszerzona

Zwiedzanie tylko z oprowadzaniem: 

bilet normalny - 31 zł

bilet ulgowy – 25 zł

Profesorowie mieszkali w Collegium Maius do końca XVIII wieku. Nazywano ich kolegiatami większymi. Mieściło się tutaj 20 mieszkań, zwanych rezydencjami. Przez długi czas pokoje w rezydencjach nie były ze sobą połączone, dlatego do dzisiaj istnieją dawne wejścia prowadzące z krużganków.

Nazwa „Pokój Antoniego Żołędziowskiego” pochodzi od nazwiska teologa i hagiografa uniwersyteckiego, rektora uczelni w czasach reformy Hugona Kołłątaja. Jest to część dawnej rezydencji profesorskiej. W pomieszczeniu znajdują się XVIII-wieczne meble ludowe pochodzące z Małopolski, Dolnego Śląska i Niemiec oraz piec rokokowy. Ściany zdobią cenne obrazy: Chrystus z krzyżem (mal. Marco Palmezzano, 1536 r.) oraz Portret kobiety (mal. Jacob Willemsz Delff II, 1640 r.).

Kolejna rezydencja profesorska nazywana jest „Pokojem Ambrożego Grabowskiego”. Poświęcona została wybitnemu historykowi, księgarzowi i kolekcjonerowi, autorowi poczytnych przewodników po Krakowie. Pokój ma XIX-wieczny wystrój, są w nim prezentowane ciekawe meble po Grabowskim: fajczarnia, czyli stolik do palenia cygar i fajek oraz nieco za krótkie łóżko (w XIX w. panowało przekonanie, że spanie w pozycji horyzontalnej może szkodzić zdrowiu).

Znajduje się tutaj największy w zbiorach zegar – szafkowy, wyposażony w mechanizm grający, który po uruchomieniu wygrywa melodie z oper Mozarta.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.