ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu > Sztuka czyni wolnym. Wszystkie strony Mieczysława Kościelniaka.
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Sztuka czyni wolnym. Wszystkie strony Mieczysława Kościelniaka.

Wystawa czasowa: 2023.08.18 - 2023.10.31
poziom turturi
Dorobek Mieczysława Kościelniaka jest bardzo zróżnicowany, nie sposób go zaszufladkować. Artysta posiadł umiejętność operowania rozmaitymi technikami graficznymi i malarskimi. Z ogromną swobodą sięgał po różne style graficznej i malarskiej wypowiedzi - obok szkiców ołówkiem tworzył zamaszyste prace piórkiem i gwaszem, obok gładkich i laserunkowo wykończonych dzieł bliskich... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. T. Kościuszki 12
62-800 Kalisz
Wielkopolskie
powiat kaliski
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.08.18 - 2023.10.31
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 15:30
środa
09:00 - 15:30
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
09:00 - 15:30
Bilety
normalny 7.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN

Dorobek Mieczysława Kościelniaka jest bardzo zróżnicowany, nie sposób go zaszufladkować. Artysta posiadł umiejętność operowania rozmaitymi technikami graficznymi i malarskimi. Z ogromną swobodą sięgał po różne style graficznej i malarskiej wypowiedzi - obok szkiców ołówkiem tworzył zamaszyste prace piórkiem i gwaszem, obok gładkich i laserunkowo wykończonych dzieł bliskich XIX-wiecznemu realizmowi wykonywał prace o strukturze impasto, obok kompozycji budowanych konturem i płaską plamą koloru malował również obrazy nawiązujące do impresjonizmu, ekspresjonizmu, fowizmu i pointylizmu. Na uwagę zasługuje ponadto bogactwo podejmowanych tematów, które przenosi widza w czasie i przestrzeni: do polskich miast i starożytnych ruin, sal koncertowych i gabinetów muzycznych, pracowni XVll-wiecznych mistrzów malarstwa i baraków KL Auschwitz, a nawet na peryferia wyobraźni i sennych majaków.

Trzon ekspozycji stanowią dzieła z prywatnej kolekcji członków rodziny Mieczysława Kościelniaka. To dzięki zaangażowaniu państwa Joanny i Romana Szczepaniaków oraz panów Cypriana Kościelniaka i Piotra Kościelniaka wystawa doszła do skutku w takiej właśnie postaci.

Kuratorką wystawy jest Joanna Stoklasek-Michalak.


Joanna Stoklasek-Michalak - historyczka sztuki (Uniwersytet Wrocławski, 2002) i absolwentka Akademii Dziedzictwa (Międzynarodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 2018), projektantka wnętrz, muzealniczka i poetka. Od 2010 r. związana z Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Autorka scenariuszy i aranżacji kilkunastu wystaw, w tym: Tu i teraz. Opowieści o Japonii; Malownicza Ziemia Kłodzka; Oczy czasu. Zegary w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej; Sportretowani. Historie kostiumem opowiedziane; Reminiscencje wycięte (twórczość Ewy Konikowskiej); Autoportret AKTualny (malarstwo Joanny Kaucz), czy cieszącej się dużą popularnością wystawy Martwa natura jak żywa, która odwiedziła kilka muzeów, w tym również MOZK (2017). Ponadto autorka kilkunastu artykułów popularnonaukowych z dziedziny regionalnej sztuki, dziedzictwa kulturowego i muzealnictwa (publikacje w Zeszytach Muzeum Ziemi Kłodzkiej i w wydawnictwach pokonferencyjnych: Silesia Jesuitica. Kultura  i sztuka zakonu jezuitów na Śląsku i w hrabstwie kłodzkim 1580-1776, red. D. Galewski, Wrocław 2011; Miejsca – nie miejsca? Muzea wobec zmian społecznych, Państwowe Muzeum Archeologiczne 2021, Wokół Twierdzy Kłodzko. 1000 lat historii w cieniu wojen, red. T. Przerwa i J. Jędrysiak,  Wrocław 2022), a także autorka licznych recenzji wystaw artystycznych i muzealnych dla regionalnych czasopism.

 

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.