ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Skarbczyk

Wystawa stała
poziom turturi
Na poziomie zatytułowanym „Skarbczyk” przedstawiono m.in. mapę Diecezji Łowickiej. Diecezja została utworzona 25 marca 1992 roku mocą bulli Jana Pawła II Totus tuus Poloniae populus. Znajduje się ona w centralnej Polsce i rozciąga się na obszarze ponad 5800 km2. Pierwszym biskupem był Alojzy Orszulik. W 2004 roku drugim biskupem łowickim został Andrzej Franciszek Dziuba, bliski... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Diecezjalne w Łowiczu
ul. Stary Rynek 20
99-400 Łowicz
Łódzkie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
10:00 - 15:30
wtorek
10:00 - 15:30
środa
10:00 - 15:30
czwartek
10:00 - 15:30
piątek
10:00 - 15:30
sobota
10:00 - 14:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 18.00 PLN
ulgowy 13.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Dodatkowe informacje

Bilet łączony (Katedra, Muzeum, taras widokowy)
normalny - 25 zł
ulgowy - 18 zł

Na poziomie zatytułowanym „Skarbczyk” przedstawiono m.in. mapę Diecezji Łowickiej. Diecezja została utworzona 25 marca 1992 roku mocą bulli Jana Pawła II Totus tuus Poloniae populus. Znajduje się ona w centralnej Polsce i rozciąga się na obszarze ponad 5800 km2. Pierwszym biskupem był Alojzy Orszulik. W 2004 roku drugim biskupem łowickim został Andrzej Franciszek Dziuba, bliski współpracownik prymasa Józefa Glempa.

Wśród eksponatów Muzeum znalazła się drewniana rzeźba przypuszczalnie świętego Antoniego. Pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX wieku. Niegdyś zapewne zdobiła kapliczkę przydrożną i była narażona na warunki atmosferyczne, co jest widoczne na niej. Jest tu też około 100 lat starsza rzeźba przedstawiająca Chrystusa Zmartwychwstałego. W jednym z narożników tego pomieszczenia stoi drewniany krzyż przydrożny z 1779 roku.

Na uwagę zasługują dwa żelazne sejfy prymasowskie z XVII wieku. Jeden w formie skrzyni, służył do przechowywania kosztowności prymasów Polski – złota, srebra, a także pergaminów – dokumentów. Wykonany ręcznie z niezwykle ciekawym, działającym mechanizmem. Drugi – beczkowy wykorzystywano do przewożenia kosztowności.

Na ekspozycji umieszczono również krucyfiksy, m.in. prawosławny, zdobiony masą perłową i wykonany w Moskwie w połowie XVII wieku. Do Polski sprowadził go abp Teodor Potocki. Na ramionach krzyża przedstawiono symbole 4 ewangelistów, pośrodku Pana Jezusa Ukrzyżowanego, po bokach Matkę Bożą i św. Jana. Na stopie ukazano płaszczenicę, czyli zawinięcie Pana Jezusa w całun.

Ciekawym eksponatem jest zegar eucharystyczny z końca XIX wieku. Zegar ten służył do wyznaczania daty kolejnego odnowienia Najświętszego Sakramentu.

 Zobaczysz / Dowiesz się:

  • Jak otworzyć XVII-wieczny, żelazny sejf?
  • Jaki skarb wyłowiono z rzeki Bzury?
  • W której części Łowicza zgubiono beczkę złota?
  • Jakie dzieła tworzyli ludzie nieumiejący czytać i pisać?
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.