Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
Powodem zasadniczym utworzenia tej Sali, prócz uczczenia pamięci Profesora, jest ogromna, licząca 40 tys. woluminów, prywatna biblioteka Henryka Markiewicza, która w całości trafiła do Książnicy Pomorskiej. Zgromadzone przez profesora książki dotyczą głównie historii i teorii literatury polskiej i europejskiej. Licznie reprezentowana jest również literatura piękna. Są to wydawnictwa zarówno z XIX wieku jak i te z lat ostatnich, do 2013 roku włącznie. Ogromna większość książek sygnowana jest pieczątką, będącą indywidualnym znakiem własnościowym. Na pieczątce jest autograf profesora, a w jej otoku napis: „Biblioteka Profesora Henryka Markiewicza” Bardzo wiele egzemplarzy posiada autografy autorów z ich osobistymi dedykacjami dla profesora.
W Sali można obejrzeć popiersie Henryka Markiewicza, jego portret , ciekawe karykatury przedstawiające uczonego, rysunek znakomitego ilustratora Antoniego Uniechowskiego, podarowany przez artystę profesorowi, dyplom tytułu Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego i fotografię, na której Henryk Markiewicz jest w towarzystwie polskiej noblistki - Wisławy Szymborskiej. W Sali znajduje się wyściełane zielonym pluszem krzesło, stojące dotąd w krakowskim mieszkaniu Henryka Markiewicza, przy jego biurku. Jest tablica informacyjna (w trzech językach) przybliżająca sylwetkę profesora. W magazynach rękopisów - sąsiadujących z Salą im. prof. Henryka Markiewicza - zgromadzono archiwum twórcze profesora, korespondencje i kolekcję kilkuset nadbitek z autografami.
SALA IM. PROF. HENRYKA MARKIEWICZA otwarta 30 października 2014 roku w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci uczonego. Znajduje się na III piętrze gmachu Muzeum Literatury od ulicy Dworcowej 8 i jest odrębnym pomieszczeniem w Sali Stefana Flukowskiego.
Henryk Markiewicz (1922-2013), profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego wybitny uczony i humanista, historyk i teoretyk literatury, wychowawca, mistrz i nauczyciel wielu pokoleń polskich polonistów.