Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
Decyzja o nazwaniu czytelni imieniem poety była rodzajem podziękowania za dar Zbigniewa Herberta, który w 1992 r. przekazał Książnicy Pomorskiej swoją bibliotekę z likwidowanego właśnie paryskiego mieszkania. Kolejne partie książek przesyłane były już z Warszawy. Tym sposobem do Książnicy trafiło ok. 800 różnorodnych woluminów. W księgozbiorze znajdują się przekłady dzieł Zbigniewa Herberta na liczne języki obce, wydania emigracyjne literatury polskiej, wydania z tzw. drugiego obiegu, książki na temat historii antycznej, historii sztuki, prace filozoficzne, teoretycznoliterackie, teatrologiczne, obcojęzyczne antologie poezji polskiej i światowej. Na wielu z nich widnieją dedykacje ofiarodawców, a także notatki i podkreślenia Herberta wynikające z lektury. Znalezione w książkach listy do poety i jego odręczne notatki włączono - za zgodą Katarzyny Herbertowej - do zasobu Oddziału Rękopisów.
Nazwę "Sala im. Zbigniewa Herberta" nadano 28 maja 2002 roku ówczesnej Czytelni Sztuki Książnicy Pomorskiej. Patron Sali był nie tylko wybitnym poetą, ale i miłośnikiem sztuki, stanowiącej często źródło jego twórczej inspiracji. Na uroczystości obecna była żona poety – Katarzyna Herbertowa i siostra – Halina Herbert-Żebrowska. Odsłonięto również popiersie poety autorstwa szczecińskiego rzeźbiarza, Stanisława Biżka.
Zbigniew Herbert (1924-1998), poeta, eseista, dramatopisarz
Sala im. Zbigniewa Herberta pełni funkcję sali konferencyjnej, odbywają się w niej wydarzenia literackie, prezentowane są wystawy.
Prosimy o zgłoszenie z wyprzedzeniem (tel. 91 48 19 170) chęć odwiedzenia sali przez grupy zorganizowane.