ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Historyczne w Ełku > Jan Bułhak. Krajobrazy. Warmia, Mazury i Suwalszczyzna 1946-49
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Jan Bułhak. Krajobrazy. Warmia, Mazury i Suwalszczyzna 1946-49

Wystawa czasowa: 2023.07.06 - 2023.09.30
poziom turturi
W lipcu 1946 r. Jan Bułhak pojawił się w Olsztynie z zamiarem wykonania fotografii regionu Warmii i Mazur. Wyprawę organizował Mieczysław Orłowicz, autor wielu przedwojennych przewodników krajoznawczych, w tym „Ilustrowanego Przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii”. W rok po zakończeniu II wojny światowej uczestnicy wyprawy fotograficznej przemierzyli kilkaset kilometrów od... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Historyczne w Ełku
ul. Wąski Tor 1
19-300 Ełk
Warmińsko-Mazurskie
Dokładne miejsce wystawy
Wagonownia EKW
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Wystawa czasowa: 2023.07.06 - 2023.09.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 09:30 - 16:30
środa środa 09:30 - 16:30
czwartek czwartek 09:30 - 16:30
piątek piątek 09:30 - 16:30
sobota sobota 09:30 - 16:30
niedziela niedziela 09:30 - 16:30
free
wstęp wolny
Bilety
wstęp bezpłatny

W lipcu 1946 r. Jan Bułhak pojawił się w Olsztynie z zamiarem wykonania fotografii regionu Warmii i Mazur. Wyprawę organizował Mieczysław Orłowicz, autor wielu przedwojennych przewodników krajoznawczych, w tym „Ilustrowanego Przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii”. W rok po zakończeniu II wojny światowej uczestnicy wyprawy fotograficznej przemierzyli kilkaset kilometrów od Elbląga do Suwałk, zapisując na taśmie światłoczułej obrazy miast, wsi, krajobrazów oraz mieszkańców. Wyprawa została powtórzona w 1947 oraz 1949 r. Prace z pierwszych podróży można było oglądać na objazdowej wystawie „Piękno Ziem Odzyskanych w Fotografii”, która odwiedziła kolejno 17 miast w Polsce, zobaczyło ją przeszło 100 tysięcy osób. Do dziś zachowało się około tysiąc zdjęć Jana Bułhaka z Warmii i Mazur, Pomorza i Suwalszczyzny. Są to zdjęcia o charakterze dokumentalnym, wykonane ręką jednego z najwybitniejszych artystów fotografików tamtych czasów. Znaczna część tego zbioru nie była publicznie prezentowana. 

Po niemal 80 latach, kiedy na Warmii i Mazurach mieszka już trzecie pokolenie przybyłych w latach 40. XX w. osadników, obrazy te nabrały szczególnego znaczenia. Możemy dzięki nim odbyć podróż w czasie do miejsc, które są tuż obok, za rogiem, w sąsiednim mieście. Jest to również okazja do refleksji, jak zmieniliśmy przestrzeń i czy przestrzeń mogła zmienić nas. Wydaje się niemożliwym, aby otoczenie, architektura i krajobraz nie miały wpływu na ludzi. Z drugiej strony wpływ ludzi na krajobraz jest widocznym znakiem świadczącym o ich kondycji cywilizacyjnej, społecznej i twórczej. Niemal każdego dnia krajobraz wokół nas ulega zmianie, człowiek dopasowuje go do swoich potrzeb.

Robert Tyska

kuratorka: Mariola Balińska
współpraca: Robert Tyska, [Rafał Grabowski]
koordynator: Jakub Knyżewski

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.