Jest to pierwsza tak duża prezentacja powojennej historii Stargardu. Intencją autorki było pokazanie miasta i jego mieszkańców zarówno w chwilach codziennych, jak i podczas ważnych wydarzeń. Kwerenda w materiałach źródłowych, a także w ówczesnej prasie pozwoliła na przypomnienie wielu mało znanych faktów.
Na wystawie można zobaczyć życie codzienne stargardzian, zderzyć się z największymi problemami tamtych lat, przypomnieć sobie chwile dumy i zadowolenia. Każda dekada została obszernie opisana. Wystawa porusza bolesne tematy zmiany przynależności państwowej miasta, ukazuje jego niemieckich mieszkańców, a także przebywających tutaj w czasie wojny jeńców Stalagu II D i robotników przymusowych. Ukazuje także powojenne migracje ludności. W poszukiwaniu nowych domów przybywali tutaj zarówno Polacy z Kresów jak i z Polski Centralnej. To oni zaczynali tworzyć na zgliszczach nowe miasto. Powstawały pierwsze urzędy, szkoły, sklepy i zakłady produkcyjne. Wśród tych ostatnich należy wyróżnić ZNTK. Kolej stanowiła osobny rozdział w historii gospodarczej miasta. Jeszcze w latach 90. w mediach pojawiały się określenia o Stargardzie jako mieście kolejarzy. Taki sam przydomek nosił klub piłkarski "Błękitni", którego mecze były jedną z rozrywek przyciągającą duże rzesze kibiców.
Dopiero w latach 60. z rejonu Starego Miasta zniknęły ostatnie kamienice zniszczone jeszcze w czasach II wojny światowej. Zastąpiły je szare bloki, które zmieniły Stare Miasto w zwykłe osiedle. Z wielu problemów z jakimi borykali się mieszkańcy miasta do 1989 r. najbardziej uciążliwe były m. in. brak wystarczającej ilości nowych mieszkań, nieadekwatna do potrzeb mieszkańców ilość i jakość artykułów w sklepach spożywczych i przemysłowych, powódź w 1979 r., która swym zasięgiem objęła znaczną część miasta. Stargardzianie za to mogli pochwalić się lodami "Bambino", ciastkami ze "Społem" oraz innymi produktami z zakładów wytwórczych. Lekkoatletyka, kolarstwo i pływanie były dyscyplinami, w których stargardzianie odnosili największe sukcesy sportowe na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Instytucje kulturalne umilały czas spędzany w mieście poprzez organizację wielu imprez, spośród których do dziś przetrwały "Dni Stargardu", które po raz pierwszy odbyły się w 1964 r. Rok 1989 był przełomowy dla całego kraju, w tym także dla Stargardu.
Na 80 planszach z tekstami, fotografiami, dokumentami i wycinkami prasowymi możecie Państwo śledzić historię miasta w szerokim ujęciu. Dla starszych mieszkańców będzie to powrót do młodości, natomiast urodzeni po 1989 r. mogą wzbogacić swoją wiedzę o przeszłości miasta i jego mieszkańców.
Kuratorem wystawy i autorką scenariusza jest Jolanta Aniszewska.