ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ekspozycja stała

Na ekspozycji zaaranżowanej tak, aby oddawała klimat czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz, znajdują się m. in. meble z epoki, dzieła sztuki oraz unikatowe pamiątki po pisarzu. Jedna z sal została wyposażona w multimedia, wzbogacające przekaz o życiu Noblisty. Wśród najcenniejszych eksponatów prezentowanych w Muzeum znajdują się: replika medalu Nagrody Nobla z... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu - Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu
Stary Rynek 84
61-772 Poznań
Wielkopolskie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 16:00
środa
09:00 - 16:00
czwartek
09:00 - 16:00
piątek
09:00 - 16:00
sobota sobota 09:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 4.00 PLN
ulgowy 2.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 50.00 PLN

Na ekspozycji zaaranżowanej tak, aby oddawała klimat czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz, znajdują się m. in. meble z epoki, dzieła sztuki oraz unikatowe pamiątki po pisarzu. Jedna z sal została wyposażona w multimedia, wzbogacające przekaz o życiu Noblisty.

Wśród najcenniejszych eksponatów prezentowanych w Muzeum znajdują się: replika medalu Nagrody Nobla z 1905 r., przyznanej Sienkiewiczowi za całokształt twórczości, kolekcja rzeźbiarza Franciszka Ksawerego Blacka, w skład której wchodzi odlew prawej dłoni i maska pośmiertna pisarza, rękopisy utworów, m. in. fragment Potopu, pamiętnik pierwszej narzeczonej Henryka Sienkiewicza – Marii Kellerówny, a także projekty scenografii do filmu W pustyni i w puszczy z 1973 r. autorstwa Wiesława Śniadeckiego.

Ważną część zbiorów Muzeum stanowi księgozbiór, obejmujący prawie 5 000 pozycji, na który składają się: czasopisma z pierwodrukami prasowymi, pierwsze wydania powieści, przekłady utworów Henryka Sienkiewicza na języki obce, m. in. chiński, hebrajski, arabski, wietnamski, armeński czy esperanto.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza można zwiedzać indywidualnie i w grupach zorganizowanych. Zwiedzającym indywidualnym proponujemy przechadzkę po ekspozycji muzealnej, zorganizowanej w XIX-wiecznych salonowych wnętrzach, gdzie w otoczeniu eksponatów i dzięki multimediom zapoznają się z historią życia i twórczości pisarza. Grupy zorganizowane zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej. Podczas oprowadzań, lekcji muzealnych i warsztatów wspólnie spojrzymy na Henryka Sienkiewicza oraz jego twórczość pod różnymi kątami, czasem z zupełnie innej perspektywy. Wystawy czasowe organizowane w Muzeum są bardzo często uzupełnieniem, poszerzeniem tematów poruszanych na wystawie stałej. Ale nie zawsze! Zdarza się, że proponujemy spojrzenie na Muzeum z perspektywy historii kamienicy przy Starym Rynku 84, jej mieszkańców czy osób związanych z jej historią. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza jest oddziałem Biblioteki Raczyńskich. Nasz księgozbiór składa się z prawie 5000 książek! Można z nich skorzystać w muzealnej bibliotece, która dzięki funduszom europejskim została wyposażona w profesjonalne stanowiska komputerowe, pomocne w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami. Wiemy że wizyta w muzeum kojarzy się przede wszystkim ze zwiedzaniem i wystawami. Chcemy pokazać, że Muzeum Literackie nie ogranicza się wyłącznie do działalności wystawienniczej czy edukacyjnej. Zapraszamy na wykłady, warsztaty, prelekcje organizowane przez nas i instytucje z nami współpracujące. Do Muzeum zapraszamy także osoby z niepełnosprawnościami, które mogą zwiedzić je bez przeszkód.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.