ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Zamek Ogrodzieniec > Ogrodzieniecka Twierdza Światła
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ogrodzieniecka Twierdza Światła

Zwiedzanie Zamku Ogrodzienieckiego wraz z iluminacjami świetlnymi na trasie zwiedzania - po zmroku. Trasa turystyczna Po prze­jś­ciu przez bramę wjaz­dową na Zamek Ogrodzie­niec i zakupi­e­niu biletu wstępu w punkcie kasowym, należy udać się wzdłuż kami­en­nego traktu prowadzącego w kierunku zamku górnego przez rozległe przedzam­cze. Po lewej stronie mijamy amfiteatr... przeczytaj wszystko »
Adres
Zamek Ogrodzieniec
ul. Zamkowa 28
42-440 Ogrodzieniec
Śląskie
parking płatny
parking płatny
dostępność
dostępność
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
restauracja
restauracja
sesja zdjęciowa
sesja zdjęciowa
ceremonia ślubna
ceremonia ślubna
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
noclegi
noclegi
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
09:00 - 20:00
wtorek
09:00 - 20:00
środa
09:00 - 20:00
czwartek
09:00 - 20:00
piątek
09:00 - 20:00
sobota
09:00 - 20:00
niedziela
09:00 - 20:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 32.00 PLN
ulgowy 25.00 PLN
Dodatkowe informacje

Zwiedzanie Zamku Ogrodzienieckiego wraz z iluminacjami świetlnymi na trasie zwiedzania - po zmroku

Zwiedzanie Zamku Ogrodzienieckiego wraz z iluminacjami świetlnymi na trasie zwiedzania - po zmroku.

Trasa turystyczna

Po prze­jś­ciu przez bramę wjaz­dową na Zamek Ogrodzie­niec i zakupi­e­niu biletu wstępu w punkcie kasowym, należy udać się wzdłuż kami­en­nego traktu prowadzącego w kierunku zamku górnego przez rozległe przedzam­cze. Po lewej stronie mijamy amfiteatr, dalej grupę skał, m.in.: Wiel­błąd, zwany również Kac­zorem lub Sfinksem. Na wprost znajduje się zrekon­struowana brama wjazdowa, na prawo niezwykłe for­ma­cje skalne wkom­ponowane w mury obwodowe: Niedźwiedź i Dwie Siostry. W tej grupie skalnej zna­j­duje się grota nazy­wana Męczarnią Warszy­ck­iego, a obok niej, w pomieszcze­niu dawnej wartowni, współcześnie zaaranżowana wys­tawa – sala tor­tur. Aby do niej dojść, należy zejść z traktu głównego i pode­jść do góry.

Idąc dalej trak­tem głównym prze­chodz­imy drew­ni­aną kładką, posad­owioną nad tzw. suchą fosą, nad którą niegdyś opuszczano most zwodzony.

Przed nami znajduje się wieża bramna (1) — główna brama wjaz­dowa do zamku — jest to początek trasy zwiedza­nia. Przez wieżę bramną wchodz­imy na Dziedziniec Pański (2). Stąd możemy udać się do zamkowej kuchni kurnej (3), przy której mieści się stud­nia oraz tzw. izba kuch­cika, a następ­nie, wraca­jąc przez dziedziniec, prze­jść na zamek wysoki (4), wspina­jąc się po krę­conych schodach. Kon­tynu­u­jąc wycieczkę, tymi samymi schodami wracamy na dół i prze­chodz­imy do kole­jnego pomieszczenia, w którym zna­j­dują się następne schody prowadzące na taras nad studnią. Dalej, prze­chodząc współczesną kładką nad kuch­nią kurną, docier­amy do krę­conych schodów, którymi udamy się do pry­wat­nych izb właś­ci­ciela zamku – syp­i­alni Bon­era (5) i bib­lioteki (6).

W bib­liotece zna­j­dują się schody prowadzące na ganek i dalej, do sali kre­den­sowej (7), z której można wejść na jedyna udostępnioną dla turystów basztę kredencerską (8) oraz prze­jść do położonych jeden poziom niżej izb ryc­er­s­kich (9), zwanych obec­nie lamusem ciem­nym i jas­nym.

Dalej trasa zwiedza­nia prowadzi wyku­tymi w skale schodami do Kurzej Stopy (10); na trzeci poziom – obec­nie odkryty. Stamtąd należy zejść klatką schodową, prowadzącą do dwóch najniższych poziomów Kurzej Stopy. Na najniższym poziomie warto zwró­cić uwagę na pozostałości rene­san­sowych fresków w narożnikach wnęk.

Z Kurzej Stopy wychodz­imy na dziedziniec gospo­dar­czy (11), zwany Ptasznikiem. Tutaj zwracają uwagę zrekon­struowane drew­ni­ane kruż­ganki, pod­wies­zone na tzw. Murze Kur­tynowym, zamyka­ją­cym dziedziniec od strony połud­niowej, po którym wspina­jąc się prze­chodz­imy do bas­tion belu­ardu (12), połud­niowego narożnika obron­nego. Stąd trasa zwiedza­nia prowadzi pod wieżę skaza­ńców (13), na otwarty taras, na którym niegdyś zna­j­dowała się jedna z sal reprezen­ta­cyjnych. Stamtąd uda­jemy się w kierunku widocznych schodów prowadzą­cych do pomieszczeń skar­bca, mija­jąc tuż przed schodami wieżę bramną (w wieży bram­nej na tym poziomie zna­j­dowała się niegdyś kaplica zamkowa, do której wchodz­iło się od strony dziedz­ińca pańskiego, przez ganki). Schodami zejdziemy do dawnego skar­bca (14), skąd obec­nie można podzi­wiać wspani­ały widok na przedzam­cze, a następ­nie wychodz­imy na kładkę prowadzącą do współczes­nych krę­conych schodów, mija­jąc po drodze pomieszczenia pro­chowni (14).

Krę­tymi schodami dostaniemy się na Dziedziniec Pański, z którego rozpoczy­nal­iśmy wycieczkę. Po zejściu na dziedziniec trasa zwiedzania dobiega końca.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.