ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Maszyneria Fajbusiewicza

Michał Fajbusiewicz, dziennikarz telewizyjny, scenarzysta, realizator filmowy, autor legendarnego „Magazynu Kryminalnego 997”, jest darczyńcą kolekcji, której reprezentatywne obiekty znalazły się na wystawie. Na ekspozycji znajdują się 43 najciekawsze urządzenia. Zwiedzający, oprócz maszyny do pisania,   zobaczą kilkadziesiąt innych przedmiotów, wybranych z ponad 300, które... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A
71-441 Szczecin
Zachodniopomorskie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 15:00
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 20.00 PLN
ulgowy 14.00 PLN
rodzinny 48.00 PLN do 5 osób (1 lub 2 dorosłych i dzieci w wieku szkolnym)
dzieci bezpłatnie do lat 4
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Michał Fajbusiewicz, dziennikarz telewizyjny, scenarzysta, realizator filmowy, autor legendarnego „Magazynu Kryminalnego 997”, jest darczyńcą kolekcji, której reprezentatywne obiekty znalazły się na wystawie.

Na ekspozycji znajdują się 43 najciekawsze urządzenia. Zwiedzający, oprócz maszyny do pisania,  zobaczą kilkadziesiąt innych przedmiotów, wybranych z ponad 300, które przekazał muzeum kolekcjoner. Za każdym obiektem kryje się historia techniki, wynalazczości, konkurencji i przemian społecznych.

Niektóre z eksponatów opowiadają dzieje autentycznych postaci, a inne przypominają o perypetiach bohaterów filmowych. Wystawa przybliża zasady działania, rozwój i wygląd maszyn do pisania - nieocenionych ogniw pomiędzy ręcznym pismem a współczesną klawiaturą komputerową. Jednie na wernisażu będzie można dodatkowo zobaczyć dwie niezwykłe maszyny: Rheinmetall (która jest uzupełnieniem kolekcji stoewerianów) i maszynę dla Barbie. 

Obok dużego wachlarza prezentowanych eksponatów na wystawie znajdują się też współcześnie zapomniane urządzenia  np. maszyny: indeksowe, głowicowe, do pisania pismem Braille’a oraz maszyna do stenotypii, czy urządzenie do wypisywania czeków. Wśród oryginalnych urządzeń nie zabraknie maszyny do nauki pisania, maszyn walizkowych, czy składanych. Najmłodszych z pewnością najbardziej zainteresują maszyny zabawkowe, które także znalazły swoje miejsce kolekcji Michała Fajbusiewicza. Bogactwo pomysłów konstruktorów i projektantów można prześledzić porównując jak bardzo różnią się  od siebie maszyny z końca XIX wieku i urządzenia z lat 70. XX wieku.

"Magazyn Kryminalny 997" przez wiele lat w konwencji sfabularyzowanego reportażu, przedstawiał Polakom przebieg najgłośniejszych i najtrudniejszych przestępstw popełnionych na terenie kraju. W Magazynie widzowie śledzili perypetie złoczyńców, ich współpracowników i rodzin, losy ofiar oraz postępowania organów ścigania. Realistyczna sceneria wydarzeń podkreślała autentyzm historii, a obecnie jest encyklopedią wiedzy o tamtej Polsce: jej ulicach, autach, hotelach, sklepach, ubiorach, wnętrzach, codziennych jak i charakterystycznych dla minionych czasów zwyczajach. Ważną częścią Magazynu był głos zgromadzonych w studio ekspertów.

Michał Fajbusiewicz rozpoczął kolekcjonowanie maszyn do pisania od urządzenia marki Mercedes. Z biegiem lat hobby obrodziło kolekcją ponad 200 maszyn i wielu innych przedmiotów związanych ze 100-letnimi dziejami maszyn do pisania na świecie.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.