ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Galeria Leto > ANGELIKA MARKUL – O, LIE ON ME
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

ANGELIKA MARKUL – O, LIE ON ME

O, Lie on Me to tytuł najnowszej instalacji i wystawy Angeliki Markul. Wystawa zdaje się mieć przełomowy charakter w twórczości artystki znanej z wyjątkowych antropologizujacych prac wideo, antropomorficznych obiektów oraz instalacji przestrzennych prowadzących widza w kierunku poznania nieoczywistych i trudnych do zdefiniowania miejsc. W najnowszej pracy Angelika Markul zajmuje się... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Leto
ul. Dzielna 5
00-162 Warszawa
Mazowieckie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.09.28 - 2023.11.25
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
12:00 - 18:00
środa
12:00 - 18:00
czwartek
12:00 - 18:00
piątek
12:00 - 18:00
sobota
12:00 - 18:00

Wstęp bezpłatny

O, Lie on Me to tytuł najnowszej instalacji i wystawy Angeliki Markul. Wystawa zdaje się mieć przełomowy charakter w twórczości artystki znanej z wyjątkowych antropologizujacych prac wideo, antropomorficznych obiektów oraz instalacji przestrzennych prowadzących widza w kierunku poznania nieoczywistych i trudnych do zdefiniowania miejsc.

W najnowszej pracy Angelika Markul zajmuje się sferą uczuć – przenosi na rozbudowane abstrakcyjne formy rzeźbiarskie doświadczenia erotyczne i ultra zmysłowe doznania. Cztery sale galerii zajmuje misternie skonstruowana rzeczywistość złożona z obiektów/ciał w ekspresji miłości, w stanach jej pragnienia, w potrzebie fizycznej bliskości czy owładniętych pożądaniem. Angelika Markul operuje prostymi formami, unika dosłowności. Cielesność materializuje się w jej pracach poprzez obiekty oznaczające figurę ludzką, powlekane woskiem: ciepłą, miękką materią imitującą powłokę ciała, skórę. Woskowe formy instalacji są masywne, niekiedy z elementami, które da się zidentyfikować jako ludzki, jak prosty obiekt z języczkiem symbolizujący szyję i zmysłowe pocałunki.

W sferze narracji instalacja reprezentuje gry ciał, walki uczuć i afektów, przyciąganie/odpychanie, wiązki podniecenia i cienkie struny nadziei. Napięcia te są wydobywane kolorami i światłem. Kolor jest nowym elementem w na ogół monochromatycznych pracach artystki, podobnie jak wielobarwne wiązki światła. Na wystawie mamy do czynienia z mocnym sensualnym zestawieniem różnych doświadczeń i narracji oraz z procesami emancypacji mocy i samoświadomości.

Tekst: Maria Brewińska
Muzyka: Wojciech Puś
Produkcja: Michał Grosz
Realizacja architektury: Adam Gabriellli

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.