Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
By wprowadzić widzów w świat prac wykonanych techniką pastelu prezentowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, należy wspomnieć o historii naszego stowarzyszenia. Stowarzyszenie Pastelistów Polskich istnieje od 1995 r. Powstało z inicjatywy ówczesnego dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu, artysty malarza Krzysztofa Kulisia oraz artystów, którzy brali udział w Ogólnopolskiej Wystawie Pasteli. Pomysł na wystawę zrodził się 1987 roku i miał charakter konkursu, przeglądu, miał też na celu promocję malarstwa pastelowego oraz artystów, którzy pokochali tę technikę oraz przyjaźni łączącej tę grupę. Było współorganizatorem Ogólnopolskiego oraz Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Stowarzyszenie zrzesza artystów profesjonalnych z całej Polski.
Od 2020 roku prezentujemy nasze prace w innej formule, wystawy nie mają już charakteru konkursu, ale przeglądu aktualnych kierunków i przemian zachodzących w współczesnej sztuce polskiej. Pasteliści – spójna różnorodność, to nasza pierwsza wystawa w przestrzeniach Galerii BWA w Sandomierzu. Prezentujemy obrazy, które wybrali artyści, prace wyróżniające i charakterystyczne dla ich twórczości, pochodzące z różnych okresów, o różnej tematyce. Możemy zobaczyć pejzaże, portrety, architekturę, prace abstrakcyjne, konceptualne wykonane różnymi technikami pastelowymi.
Promujemy tę wspaniałą technikę od wielu lat. Prace, które prezentujemy dowodzą jakie niezwykłe możliwości kryje pastel, jak fantastyczne umiejętności warsztatowe pokazują Artyści, to doskonała wędrówka po różnorodności technicznej kredki. Pokazujemy profesjonalizm warsztatowy, bogactwo wyobraźni. Cieszą nas reakcje publiczności tej nowej i tej, dla której ta technika nie jest obca. Wystawy nie pozostawały obojętne dla widza, co udowodniły wernisaże, gdzie pojawiały się pytania o technikę jak i gratulacje za wysoką jakość artystyczną.
W wystawie „Pasteliści – spójna różnorodność” wzięło udział 73 artystów, którzy zaprezentowali ponad 100 prac:
Marek Andała, Marta Andała, Cyprian Biełaniec, Krystyna Bileńki , Iwo Birkenmajer, Renata Bonczar, Anna Borkowska, Joanna Casselius, Barbara Chomiczuk-Sroka, Jolanta Czernecka, Katarzyna Czuchnowska, Jolenta Dorszewska Pötting, Małgorzata Flis , Ewa Gadnicka-Włodarczyk , Joanna Gałecka, Czesław Gałużny, Zbigniew Gierczak, Zofia Gędziorowska, Elżbieta Gnyp, Wanda Gostyńska, Adam Gostyński, Ilona Herc, Krystyna Hrehorowicz, Wacław Jagielski, Małgorzata Jagiełło, Danuta Jamiołkowska, Krystyna Jasnos, Wiera Wanda Kalinowska, Izabela Kita, Florian Kohut, Maria Koldryn, Anna Ksykiewicz , Krzysztof Kuliś, Anna Lenkiewicz, Bożenna Leszczyńska, Anna Lewińska, Sabat Marta Lizak, Lidia Maciejewska-Suchanek, Maria Matyja-Rozpara, Krystyna Miller-Gawrzyńska, Jolanta Mikuła, Julia Myga , Leszek Niewiadomski, Krystyna Olchawa, Beata Ozga, Krystyna Pachulska-Wiekiera, Barbara Parole, Barbara Perlikowska, Zbigniew Perzanowski, Barbara Pierzgalska, Adrian Poloczek, Katarzyna Podniesińska, Krystyna Rakowska, Agata Rościecha, Ewa Siemińska, Mira Skoczek-Wojnicka, Lidia Snitko- Pleszko, Marek Sołowiej, Bernadetta Stępień, Joanna Strzelecka-Traczykowska, Zbigniew Strzyżyński, Jerzy Suchanek, Katarzyna Ślusarska, Bożena Topór-Karpińska, Janusz Trzebiatowski, Zygmunt Trześniowski, Wiesia Weijs, Magdalena Włodarczyk, Dominik Woźniak, Grzegorz Wójcik, Małgorzata Wzorek, Wojciech Zaniewski, Barbara Zgoda
Z wszystkich wystaw Stowarzyszenia powstała dokumentacja filmowa i fotograficzna można ją oglądać na naszej stronie www.spp.art.pl.
Podziwiajmy zatem kunszt i talent artystów, którzy szczególnie upodobali sobie tę technikę.
Bernadetta Stępień Prezes SPP
O niezwykłości pasteli
Pastele są bardzo wrażliwe, ale też bardzo przyczepne, a ich ślad pozostawiony na najczęstszym dla tej techniki lekko chropowatym kartonie czy tekturze jest nieusuwalny Łatwo je też zepsuć rozmazując ze sobą nie te co trzeba kolory.
Pastele, od czasów Rococo i Madame de Pompadour najbardziej znane są jako pudry – uzyskiwany ze sztyftów lub krążków – świetlisty pył o rozproszonym pigmencie i ta jasność i świetlistość znana jest powszechnie jako ,,kolory pastelowe”, subtelne, dworskie, do malowania portretów, kwiatów, scen rodzajowych i aktów, nie tylko w tematach mitologicznych (Boucher i Fragonard).
Ten sam pył o skondensowanym, związanym spoiwem olejnym pigmencie pozwala uzyskać mocno nasycony, intensywny kolor bardziej niż w farbach olejnych świetlisty. Zaskoczeniem dla mnie było zetknięcie się na wystawie Mistrzowie pastelu, w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2015 r. ze szczególnymi, ze względu na patriotyczną wartość jak i wybitne mistrzostwo malarskie kartonami Leona Wyczółkowskiego ,,Skarbiec wawelski” (cykl pasteli wykonany w 1907 r.).
Pastele były jedną z wielu technik którymi posługiwał się ten artysta i tak brawurowe i znakomite prace zawdzięczał swoim nieustającym eksperymentom. Dzięki eksperymentom ta technika rozwija się towarzysząc malarzom, rzeźbiarzom (wspaniałe, duże rysunki Magdaleny Więcek) plakacistom, grafikom. To rysunek, który daje efekty malarskie.
Na prezentowanej aktualnie wystawie założonego przez kilka osób w 1995 r. Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (Kraków, Nowy Sącz, Krzysztof Kuliś, Marek i Marta Andałowie), prowadzonego aktualnie przez niezastąpioną Bernadettę Stępień, zetkniemy się z szybkimi szkicami pejzażowymi stanowiącymi wstęp do obrazu malowanego akrylami lub olejno, z pracami rysunkowymi hiperrealistycznymi i pejzażowymi, mającymi za główny temat przestrzeń tworzoną przez światło i kolor i z zawsze obecnym duchem poszukiwań artystycznych i syntezy. Niech żyje różnorodność!
Ewa Siemińska