ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

„WÃSORË” – wystawa Doroty Raczyńskiej

Wãsorë Magiczny kręgu! Kreślę cię swą mocą i zaklinam, Wyznacz święte miejsce I bądź granicą między światami. Chroń nas i moc, którą w Tobie wzbudzamy W imię Pani Księżyca i Rogatego Władcy Puszczy.* Ludzie od wieków pragnęli zapanować nad siłami natury i nawiązać kontakt z innym wymiarem rzeczywistości. Obecnie nowa duchowość jest coraz głębiej zakorzeniającą... przeczytaj wszystko »
Adres
Biblioteka Główna - Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu im. Jana Pawła II
ul. Minorytów 4
45-017 Opole
Opolskie
Dokładne miejsce wystawy
Fotogaleria
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
Wystawa czasowa: 2023.09.29 - 2023.10.31
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek 12:00 - 19:30
wtorek wtorek 09:00 - 19:30
środa środa 09:00 - 19:30
czwartek czwartek 09:00 - 19:30
piątek piątek 09:00 - 19:30
sobota sobota 09:00 - 15:00
free
wstęp wolny
Bilety
wstęp bezpłatny

Wãsorë

Magiczny kręgu!
Kreślę cię swą mocą i zaklinam,
Wyznacz święte miejsce
I bądź granicą między światami.
Chroń nas i moc, którą w Tobie wzbudzamy
W imię Pani Księżyca i Rogatego Władcy Puszczy.*

Ludzie od wieków pragnęli zapanować nad siłami natury i nawiązać kontakt z innym wymiarem rzeczywistości. Obecnie nowa duchowość jest coraz głębiej zakorzeniającą się w świecie alternatywą dla cyfrowej dżungli czy instytucji Kościoła. Bierze ona swoje źródło z rytuałów i praktyk magicznych.

Przed dwoma tysiącami lat Kaszuby zamieszkiwane były przez ludy skandynawskie – Gotów i Gepidów. Śladami ich bytności są miejsca pochówku, kurhany i kamienne kręgi. Te ostatnie najprawdopodobniej pełniły funkcje obserwatoriów astronomicznych oraz miejsc spotkań starszyzny plemiennej, w których odprawiano zabiegi magiczne.

Najpopularniejszym miejscem mocy, nazywanym polskim Stonehenge jest cmentarzysko w Węsiorach (po kaszubsku Wãsorë). Opiekuje się nim Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów. Jego członkowie wierzą, że kręgi skupiają energetyczne strumienie Ziemi i uznają je za miejsce pradawnego kultu słońca, starszego od współczesnych religii. Są przekonani, że zyskać tu można „pustkę myślową, spokój wewnętrzny, jasność myśli”. Obchodzą tu święta solarne, odprawiają rytuały, czczą naturę i poszukują doświadczeń ezoterycznych.

*modlitwa zasłyszana przez autorkę podczas obchodów święta solarnego

Dorota Raczyńska (1978) w wieku sześciu lat odkryła w szafie efekt camera obscura. Ta naturalnie powstała magia spowodowała, że element tajemnicy często zawarty jest w jej pracach.

Dorota, jako artystka wizualna, pracuje nad projektami z pogranicza fotografii i grafiki oraz reportażami połączonymi z fotografią kreacyjną.

Jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz programu mentorskiego Sputnik Photos.

Mieszka w Warszawie

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.