ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > domy kultury i biblioteki > Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze > WYSTAWA PLENEROWA Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

WYSTAWA PLENEROWA Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny

Rok 2023 r. obfituje w Bibliotece Norwida w imprezy poświęcone rysunkowi satyrycznemu. Tym razem zapraszamy na wystawę plenerową na Stary Rynek w Zielonej Górze. Będzie to wystawa retrospektywna, a znajdą się na niej wszystkie rysunki, które zdobyły najważniejsze nagrody Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Urzędu... przeczytaj wszystko »
Adres
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
al. Wojska Polskiego 9
65-077 Zielona Góra
Lubuskie
Dokładne miejsce wystawy
Stary Rynek, przed ratuszem
wystawa plenerowa
wystawa plenerowa
Właściciel obiektu nie zdefiniował godzin otwarcia.
Bilety
wstęp bezpłatny

Rok 2023 r. obfituje w Bibliotece Norwida w imprezy poświęcone rysunkowi satyrycznemu. Tym razem zapraszamy na wystawę plenerową na Stary Rynek w Zielonej Górze. Będzie to wystawa retrospektywna, a znajdą się na niej wszystkie rysunki, które zdobyły najważniejsze nagrody Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zielona Góra w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia nadania jej praw miejskich. Organizatorami są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA.

Historia Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny sięga 1986 r., kiedy zorganizowano pierwszy, wtedy jeszcze krajowy, konkurs na rysunek satyryczny w zielonogórskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki. KMPiK był jego organizatorem do 1990 roku. Ze względu na przemiany tzw. okresu transformacji ustrojowej i trudności finansowe w latach 1991-2003 Konkursu nie organizowano. Do idei powrócono w 2004 roku i w latach 2004-2007 przeprowadzało go Centrum Kultury ,,Zamek” w Kożuchowie. Od 2008 roku do chwili obecnej ponownie gości w Zielonej Górze, i od 2011 roku Biblioteka jest jego głównym organizatorem.

Przedsięwzięcie to jest jednym z najpopularniejszych w Polsce konkursów na rysunek satyryczny. Ta dziedzina twórczości plastycznej ma w Polsce ugruntowaną tradycję sięgającą czasów pism satyrycznych takich jak „Szpilki” i Karuzela”, powstania Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego i humoru rysunkowego w prasie drukowanej. Obecnie dzięki konkursom i portalom poświęconym temu tematowi rysunek satyryczny cieszy się nadal dużą popularnością.

Retrospektywna wystawa plenerowa to 26 rysunków. Wśród nich Grand Prix przyznano 21 razy i 4 razy pierwszą nagrodę (jeden raz ex aequo). Wśród wszystkich edycji 13 razy główne trofeum zdobywali polscy rysownicy, dwukrotnie należało do Czech, Izraela, Rosji i Włoch. Po jednym razie zdobyli je satyrycy z Chorwacji, Iranu, Niemiec i Ukrainy. 25 edycji Konkursu to 25 różnych jego haseł. Plenerowa wystawa pokazuje ich interpretację i ukazuje rozwój rysunku satyrycznego na przestrzeni niemal czterdziestu lat.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.