ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Impresjoniści i postimpresjoniści 3D

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli lub chcą zobaczyć ją ponownie – wyjątkowa wystawa „Pojedynek Mistrzów Malarstwa: CLAUDE MONET versus VINCENT VAN GOGH". Celem tej wystawy jest zmiana postrzegania kolejności planów. Zastosowana technika ANAGLIPH umożliwia nam spojrzenie na te dzieła od ostatniego planu do pierwszego. Na nowo odkrywamy detale i zauważamy jak wiele szczegółów... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria u Jezuitów i Pracownia Działań Twórczych
ul. Dominikańska 10
61-762 Poznań
Wielkopolskie
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Wystawa czasowa: 2023.10.21 - 2023.10.22
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
sobota
10:00 - 16:30
niedziela
10:00 - 16:30
Bilety
normalny 40.00 PLN
ulgowy 35.00 PLN
Platforma e-biletowa »
Dodatkowe informacje

Zwiedzanie wystawy co 20 minut zgodnie z godziną zakupionego biletu.

Bilety do nabycia:
ON-LINE: 35 biletów co 30 min.
STACJONARNIE: w kasach w dniu wystawy.
5 biletów co 30 min.

OGRANICZONA LICZBA MIEJSC.

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli lub chcą zobaczyć ją ponownie – wyjątkowa wystawa „Pojedynek Mistrzów Malarstwa: CLAUDE MONET versus VINCENT VAN GOGH".

Celem tej wystawy jest zmiana postrzegania kolejności planów. Zastosowana technika ANAGLIPH umożliwia nam spojrzenie na te dzieła od ostatniego planu do pierwszego. Na nowo odkrywamy detale i zauważamy jak wiele szczegółów umknęło nam do tej pory.
A przecież nasi mistrzowie chcieli przekazać nam umykające chwile, aby je utrwalić. Dodatkową wartością są ciekawe doznania estetyczne wynikające z zastosowania „trójwymiaru”. Należy jednak pamiętać, że nie widzenie trójwymiarowe jest celem wystawy, tylko lepsze poznanie dzieła i zachęcenie do nowego, pełnego spojrzenia na oryginał.

Zobacz na własne oczy kompozycje mistrzów Claude Moneta i Vincenta Van Gogha
w trójwymiarowej wersji.

Ponad 60 dzieł (pejzaże, martwa natura, portrety) przetworzono do wersji 3D z użyciem technologii anaglif red-cyjan. 

W przyjacielskim pseudo pojedynku zestawiono tematycznie parami obrazy  tych dwóch uznanych w świecie sztuki mistrzów. Możemy dostrzec ich różnorodność ale i jedność
w tożsamym postrzeganiu świata. Zobacz piękny, pełen barw świat, ukazany przez Vincenta
i Clauda.

Niecodzienna „walka” dwóch wielkich artystów reprezentujących różne spojrzenie na rzeczywistość i sztukę przenosi się na ich obrazy. Obrazy zaskakują nas swoją dynamiką, ujęciem światła, kolorami, techniką. Zauważamy różnorodność ale łączy je jedność i jedność, która jest tak odmienna. Bywa, że patrząc na nie, mylnie przypisujemy autora. Świadczyć to może o wielkim kunszcie i osiągnięciu oczekiwanej końcowej wizji kompozycji. Wyjątkowy jest również dobór prac w poszczególnych parach, które współgrają ze sobą, tworząc spójną całość.

W niezwykłą podróż zabiera nas Claude Monet i Vincent van Gogh. Możemy poczuć świeżość powietrza przechadzając się z Vincentem po polach pszenicy po deszczu, zatrzymać się przy cyprysach, spacerować z kobietą w jej ogrodzie czy ukryć się pod gałęziami niebieskiej jodły w ogrodzie poetów. Przejdziemy ulicą w Saintes-Maries i dotrzemy tam na plażę do łodzi rybackich patrząc nie spienione morskie fale. Po tym długim spacerze możemy usiąść wraz
z wieśniakami i posilić się z nimi kartoflami, aby nabrać sił do zwiedzania zabytków w Auvers sur Oise.

W tym samym czasie Claude zabiera nas w swoją podróż codziennego życia do Paryża
i małych miasteczek Francji oraz ich okolic. Odwiedzimy Vetheuil, Argenteuil czy Giverny. Nocą popatrzymy na port w Havre. Wybierzemy się na spacer okolicznymi łąkami przechodząc obok pola maków. Staniemy przy sztaludze malującej Pani Blanche Hoschede, wstąpimy na mieszczańskie rozmowy po kolacji. I tam będziemy mogli podziwiać bukiet słoneczników, które sam skomponował Claude Monet, który jest tak różny od „Dwunastu ściętych słoneczników” van Gogha. Będziemy również chcieli sięgnąć po jabłka i winogrona leżące nieopodal na stole. Zmęczeni usiądziemy na kanapie z Madame Monet, wspominając niedawno widziane wzburzone morze.

Tego wszystkiego możemy doświadczyć na niecodziennej wystawie  przenosząc się w czasy końca XIX korzystając z narzędzi jakimi jest zastosowany trójwymiar anaglif, który powstał w tamtym okresie. Oglądamy wielkie dzieła mistrzów z końca XIX wieku stosując narzędzia również z końca XIX wieku. Zapraszamy aby wybrać się w tę niecodzienną podróż w czasie aby spotkać Clauda Moneta
i Vincenta van Gogha wielkich artystów, którym nie zabrakło odwagi aby pójść „pod prąd” inspirując innych w poszukiwaniu „nowej drogi” w sztuce.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.