ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Dear Future vol. 2

Druga odsłona polsko-ukraińskiego projektu  jest opowieścią o próbie kolektywnego budowania nowej, lepszej przyszłości w kontekście trwającej wojny w Ukrainie. Yulia Krivich i Anita Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki, ponownie zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do zastanowienia się, jakie narzędzia są dostępne w „arsenale” artystycznym do... przeczytaj wszystko »
Adres
Willa Sixta - Galeria Bielska BWA
ul. A. Mickiewicza 24
43-300 Bielsko-Biała
Śląskie
Wystawa czasowa: 2023.11.24 - 2024.02.25
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 18:00
środa środa 10:00 - 18:00
czwartek czwartek 10:00 - 18:00
piątek piątek 10:00 - 18:00
sobota sobota 10:00 - 18:00
niedziela niedziela 10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Bilety
wstęp bezpłatny

Druga odsłona polsko-ukraińskiego projektu  jest opowieścią o próbie kolektywnego budowania nowej, lepszej przyszłości w kontekście trwającej wojny w Ukrainie.

Yulia Krivich i Anita Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki, ponownie zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do zastanowienia się, jakie narzędzia są dostępne w „arsenale” artystycznym do tworzenia nowej przyszłości. Wystawa „Dear Future” prezentowana w styczniu 2023 roku w przestrzeniach publicznych Warszawy przenosi się do Bielska-Białej.

Yulia Krivich: 
Dla nas, osób z Ukrainy, przyszłość pozostaje niepewna dopóki trwa rosyjska inwazja. Każda praktyka kuratorska czy artystyczna blednie w obliczu ostrzałów, tortur, masowych deportacji i niezliczonych zbrodni wojennych. Gdy w styczniu 2023 roku otwieraliśmy pierwszą edycję wystawy na ulicach Warszawy, zwracanie się ku przyszłości było gestem terapeutycznym. Półtora roku po inwazji, po pierwszym szoku nastąpiła faza okrutnej „normalizacji” sytuacji wojennej. Pojawiły się pierwsze praktyki odbudowy i refleksje o przyszłości kraju, regionu i Europy.

Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA piszemy „list do przyszłości”, prezentując wypowiedzi kolektywów twórczych, osób artystycznych, architektów oraz wolontariuszek z Ukrainy i Polski. Ich postawa i praktyki prezentują różne strategie długofalowej odbudowy i pomocy. Podejmują zagadnienia migracji, ekologii, praktyk dekolonialnych oraz kolektywnej opieki. Zastanawiamy się, jakie narzędzia są dostępne w „arsenale” artystycznym do tworzenia nowej przyszłości. 

Artystki, artyści i osoby artystyczne biorące/y udział w wystawie: Livyj Bereh, Pamela Bożek, Fundacja BRDA, Alicja Czyczel, fantastic little splash, Nazar Furyk, Danylo Halkin, Maria Matiashova, Małgorzata Mycek, Marta Romankiv, Anna Sydorenko, Weronika Zalewska.

Organizatorami wystawy są: Centrum Mieroszewskiego, Galeria Promocyjna, Staromiejski Dom Kultury i Galeria Bielska BWA. Partnerem jest SDK Słonecznik (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie).

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.