ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Polski kamień budowlany

Skały i minerały służą człowiekowi od tysiącleci. W zależności od rozmiarów, kształtów i barw były talizmanem, bronią, narzędziem  lub cennym budulcem. Ten ostatni sposób zastosowania pozwolił stworzyć monumentalne budowle, które zachwycają swym kunsztem i trwałością. Wystawa „Polski kamień budowlany dawniej i dziś" prezentuje wybrane materiały kamienne pochodzące z... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie
ul. Rakowiecka 4 (wejście od ul. Wiśniowej)
00-975 Warszawa
Mazowieckie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek 09:00 - 17:30
wtorek wtorek 09:00 - 17:30
środa środa 09:00 - 17:30
czwartek czwartek 09:00 - 17:30
piątek piątek 09:00 - 17:30
niedziela niedziela 10:00 - 15:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
wstęp bezpłatny
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Skały i minerały służą człowiekowi od tysiącleci. W zależności od rozmiarów, kształtów i barw były talizmanem, bronią, narzędziem  lub cennym budulcem. Ten ostatni sposób zastosowania pozwolił stworzyć monumentalne budowle, które zachwycają swym kunsztem i trwałością.

Wystawa „Polski kamień budowlany dawniej i dziś" prezentuje wybrane materiały kamienne pochodzące z kamieniołomów różnych regionów Polski, które od wieków są stosowane w budownictwie i możemy je odnaleźć w wystroju architektonicznym polskich miast. Część z prezentowanych surowców kamiennych nie jest już wydobywana, ale większość jest nadal dostępna dla budownictwa. Eksponowane płyty ścienne mają wymiary 60 x 50 cm a kolejność wynika z genezy skał. Po jednej stronie klatki schodowej umieszczone zostały wapienie zwarte, potocznie nazywane „marmurami kieleckimi", a reprezentowane głównie przez skały z kamieniołomów regionu świętokrzyskiego. Ciąg węglanowych skał osadowych przechodzi w zmetamorfizowane wapienie krystaliczne – marmury właściwe ze złóż Sławniowice i Stronie Śląskie.

Z drugiej strony klatki schodowej znajdują się piękne polerowane granity i sjenity Sudetów, pieniński andezyt oraz  piaskowce z obszarów: dolnośląskiego i świętokrzyskiego.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.