ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Muzeum Historyczne w Sanoku > BLIŻEJ GWIAZD – KONSTELACJE i GROMADY
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

BLIŻEJ GWIAZD – KONSTELACJE i GROMADY

Na poddaszu Zamku Królewskiego w Sanoku obejrzeć można wystawę Oksany Miry Kulczyckiej MALARSTWO i RZEŹBA. „BLIŻEJ GWIAZD – KONSTELACJE i GROMADY”. Oksana Kulczycka – pogodna i pełna życia obserwatorka świata zewnętrznego – odsłania przed nami zespół obrazów o iście nieziemskim tytule, Bliżej Gwiazd – Konstelacje i Gromady. Wystawa, którą prezentujemy Państwu na... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Historyczne w Sanoku
ul. Zamkowa 2
38-500 Sanok
Podkarpackie
transport publiczny
transport publiczny
parking płatny/bezpłatny
parking płatny/bezpłatny
dostępność
dostępność
audioprzewodnik
audioprzewodnik
Wystawa czasowa: 2023.10.13 - 2023.12.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 12:00
wtorek
09:00 - 17:00
środa
09:00 - 17:00
czwartek
09:00 - 15:00
piątek
09:00 - 15:00
sobota
09:00 - 15:00
niedziela
09:00 - 15:00
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 12:00
wtorek
09:00 - 17:00
środa
09:00 - 17:00
czwartek
09:00 - 17:00
piątek
09:00 - 17:00
sobota
09:00 - 17:00
niedziela
09:00 - 17:00
Bilety
normalny 25.00 PLN
ulgowy 16.00 PLN
rodzinny 62.00 PLN 2+1
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 80.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 100.00 PLN
w języku francuskim odpłatnie 100.00 PLN
w języku niemieckim odpłatnie 100.00 PLN
Audio przewodnik
udostępniany odpłatnie na urządzeniach Muzeum 12.00 PLN

Na poddaszu Zamku Królewskiego w Sanoku obejrzeć można wystawę Oksany Miry Kulczyckiej MALARSTWO i RZEŹBA. „BLIŻEJ GWIAZD – KONSTELACJE i GROMADY”.

Oksana Kulczycka – pogodna i pełna życia obserwatorka świata zewnętrznego – odsłania przed nami zespół obrazów o iście nieziemskim tytule, Bliżej Gwiazd – Konstelacje i Gromady.

Wystawa, którą prezentujemy Państwu na ekspozycji czasowej w jednej z komnat Zamku Królewskiego w Sanoku, ukazuje cykl prac, które w alegoryczny acz rozpoznawalny sposób definiują znaki zodiaków, znane wszystkim z konstelacji gwiazd umieszczonych na firmamencie. I niezależnie od tego, czy chcemy wierzyć czy też nie w wyrocznię, co gwiazdy o nas mówią i co przyniosą – prace artystki jawią się jako przyjemna dla zmysłów sztuka malarska. Być może jest to epizodyczny projekt malarski, który nie powtórzy się już więcej, jednak oryginalność symbolicznych scen oddanych przez artystkę za pomocą impastów barwnych, utrzymanych w tonacji szarości, odcieni zieleni, błękitów, różu i czerwieni, czyni go intrygującym i wyjątkowym. Świat malarki w pracach Oksany Kulczyckiej kręci się wokół kosmosu, mitologii, gwiazd i nieboskłonu.

Nie bez przyczyny zespół rzeźb tematycznie nawiązuje do Plejad, najbardziej znanych gwiazd, których konstelacje na polskim niebie najlepiej widoczne są od października do marca. Warto przypomnieć mitologię grecką, która odsłania historię Plejad – siedmiu sióstr, córek boga Atlasa i nimfy morskiej Plejone. Według jednej z wersji Atlas – mityczny tytan – skazany został przez Zeusa na dźwiganie nieba na ramionach, zaś jego córki wolą Zeusa zostały przemienione w gwiazdy i umieszczone na nieboskłonie, zyskując jednocześnie nieśmiertelność. Mit ma swoje odbicie nie tylko w sztukach pięknych, ale też w literaturze i muzyce. Zdobył również serce naszej artystki, która magię tematu przeniosła na swoje płótna. Co zatem zobaczymy na sporych i treściwych obrazach? Konstelacje nieba, współistnienie pór roku, połączenie dnia z nocą, wyimaginowane baśniowe postacie, gwiazdy i gromady.

Zodiakalna pani Ryba, Wodnik, Waga czy Bliźniak jawi się nam niczym mitologiczna nimfa wodna odziana w piękną, długą suknię i gorset ze stylizowanymi wzorami kwiatów, form geometrycznych czy falistych linii, z charakterystycznym czepcem na głowie – nawiązującym do zodiakalnego atrybutu. To kwintesencja kobiecości pięknych boginek z nutką tajemniczości i odrealnionego świata wokół nich. Koziorożec – dziesiąty astrologiczny znak zodiaku – ziemski, rzetelny i konsekwentny według astrologii – na płótnie Oksany Kulczyckiej jawi się niezwykle ekspresyjnie. Soczysta czerwień fantazyjnej sukni boginki mocno tulącej się do postawnego koziorożca z okazałym porożem i kopytami wzorzystymi niczym tatuaż, magiczne gwiazdy wokół, irracjonalny krajobraz – to wszystko budzi zachwyt. W innych charakterze ukazany został obraz 12 znaków zodiaku, oddany w mocnych, zdecydowanych kolorach. Zespół niewielkich, symbolicznych scen zamkniętych w kwadratach na jednym płótnie przypomina barwny baśniowy witraż.

Dopełnieniem wystawy jest zespół rzeźb, mitycznych Plejad usytuowanych pośrodku sali ekspozycyjnej. Dosłownie i w przenośni, jako astronomiczne gwiazdy błękitnego nieba, niech lśnią i nadają blasku całości. Ustawiona zaś na dziedzińcu Zamku piękna rzeźba Pegaza, inkrustowana mozaikowymi kwadratami skamielin i kamyków, zaprasza na tę ciekawą i osobliwą wystawę.
(Katarzyna Winnicka)

Oksana Mira Kulczycka (ur. 23 stycznia 1968 roku w Krakowie) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Architektury Wnętrz. Dyplom w 1995 roku. Ma na swoim koncie liczne projekty i realizacje z zakresu aranżacji wnętrz użyteczności publicznej i mieszkalnej, elewacji budynków oraz wystawiennictwa. Od 2015 roku pracuje jako dydaktyk w Liceum Sztuk Plastycznych w Lesku. Zajmuje się malarstwem akrylowym, rzeźbą, ceramiką. Brała udział w plenerach malarskich organizowanych przez Stowarzyszenie Tworzymy Razem. Mieszka i pracuje w Sanoku.• Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.• Otrzymała wyróżnienie w kategorii Rzeźba podczas Konfrontacji Młodych Artystów Nowy Sącz (1998)Wystawy indywidualne:2001 ‒ Szept Anioła, Muzeum Historyczne, Sanok2013 ‒ Poza czasem, SDK, Sanok2013 ‒ Galeria Pasaż, Iwonicz Zdrój2014 ‒ Poza czasem, RCKP, Krosno2015 ‒ Formy ulotne, Galeria 20, MBP, Sanok2015 ‒ Oswoić dualizm, BWA, Sanok2017 ‒ Oswoić dualizm, Pałacyk Zielińskiego, Kielce2018 ‒ Sztuka i biznes, Home dekor, Sanok2019 ‒ Malarstwo, BWA, Sandomierz2022 ‒ Bliżej gwiazd, Interpiano, Sanok

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.