ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Pojazdy władzy

Mamy w zbiorach eksponaty, które na swoich kanapach woziły ważne, a czasem i najważniejsze postacie. Limuzyna – zwykła, przedłużana czy pancerna – wciąż jest synonimem władzy. Z rozmachem zawsze projektowane były limuzyny dla radzieckich przywódców. Większość z nich była skrupulatnie kopiowana na wzór ich amerykańskich odpowiedników, ale z charakterystyczną radziecką... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Motoryzacji i Techniki w Białej Oleckiej
Biała Olecka 9
19-400 Olecko
Warmińsko-Mazurskie
także dla dzieci
także dla dzieci
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
Bilety
normalny 30.00 PLN
ulgowy 20.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 7
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Mamy w zbiorach eksponaty, które na swoich kanapach woziły ważne, a czasem i najważniejsze postacie. Limuzyna – zwykła, przedłużana czy pancerna – wciąż jest synonimem władzy.

Z rozmachem zawsze projektowane były limuzyny dla radzieckich przywódców. Większość z nich była skrupulatnie kopiowana na wzór ich amerykańskich odpowiedników, ale z charakterystyczną radziecką toporną stylizacją. Prym wśród limuzyn wiódł ZiŁ, przy którym inne samochody wyglądają niczym zabawki (wiecie, że na parkingu zajmuje dokładnie trzykrotność powierzchni poczciwego Malucha?).

Prezentowany w muzeum model 41045 pochodzi ze służby z czasów panowania Michaiła Gorbaczowa. Pozostając przy przywódcach początku lat 90. – Lech Wałęsa wożony był przedłużaną i pancerną limuzyną bazującą na Volvo 760. Taka stacjonuje w naszym muzeum. Korzystała z niej również potem premier Hanna Suchocka, a wcześniej prezydent Wojciech Jaruzelski. Przedłużona i opancerzona limuzyna została zakupiona przez Biuro Ochrony Rządu już w 1986 roku.

Na pewno słyszeliście nazwę Mercedes Adenauer. Otóż dla luksusowej limuzyny oznaczonej jako model 300, przydomek „Adenauer” nadano po tym, kiedy auto stało się reprezentacyjnym pojazdem kanclerza Konrada Adenauera. Przyszły przywódca sam wskazał ów model na auto godne władzy, kiedy to odwiedził targi samochodowe w 1951 roku i poznał debiutującą najbardziej prestiżową limuzynę Mercedesa.

Brytyjski Humber Super Snipe w Polsce kojarzony był przede wszystkim z pojazdami ministrów za czasów „wiecznego” premiera Józefa Cyrankiewicza. Ale prezentowana w zbiorach limuzyna ma wdzięczniejszą przeszłość. Otóż była na posłudze Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.