ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Regionalne w Łukowie > A to ludowe i polskie właśnie... Twórczość rzeźbiarza Mieczysława Gaja z Łukowa
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

A to ludowe i polskie właśnie... Twórczość rzeźbiarza Mieczysława Gaja z Łukowa

Mieczysław Gaja jest łukowianinem. Jego największą pasją jest rzeźbiarstwo, którym zainteresował się dzięki swojemu teściowi, Wacławowi Susce. Rzeźbiarstwu poświęca każdą wolną chwilę. Stworzył setki rzeźb i płaskorzeźb, które znalazły swoje miejsce w zbiorach wielu muzeów w Polsce zagranicą oraz kolekcjach prywatnych. Współtwórczynią jego sukcesów męża była... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Regionalne w Łukowie
ul. Piłsudskiego 19
21-400 Łuków
Lubelskie
Wystawa czasowa: 2023.11.17 - 2024.02.29
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:00
wtorek
08:00 - 16:00
środa
08:00 - 16:00
czwartek
08:00 - 16:00
piątek
08:00 - 16:00
niedziela niedziela 11:00 - 15:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 8.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN
rodzinny 20.00 PLN Maksymalnie 6 osób.
dzieci bezpłatnie do lat 7

Mieczysław Gaja jest łukowianinem. Jego największą pasją jest rzeźbiarstwo, którym zainteresował się dzięki swojemu teściowi, Wacławowi Susce. Rzeźbiarstwu poświęca każdą wolną chwilę. Stworzył setki rzeźb i płaskorzeźb, które znalazły swoje miejsce w zbiorach wielu muzeów w Polsce zagranicą oraz kolekcjach prywatnych.

Współtwórczynią jego sukcesów męża była żona Czesława. To ona wspierała Mieczysława, zachęcała do pracy i tworzyła bogatą polichromię na rzeźbach wykonanych przez męża. Wspólnie prowadzili pokazy i warsztaty, zachęcając dzieci i młodzież do kultywowania tradycji rzeźbiarskich regionu. W 1982 r. artysta został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest założycielem łukowskiej „szkółki rzeźbiarskiej” oraz prezesem łukowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego działalność i troska o twórców ludowych z naszego regionu spowodowała, że Łukowski Ośrodek rzeźbiarski znany jest w całej Polsce.

Na wystawie muzealnej można zobaczyć rzeźby pełne i płaskorzeźby o tematyce świeckiej oraz sakralnej. Twórca posiada własny styl, a jego prace są łatwo rozpoznawalne wśród rzeźb innych twórców łukowskiego ośrodka.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.