ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Rzeźba

Muzeum nasze dysponuje pokaźnym zbiorem rzeźb z różnego okresu naszej historii. Najstarszym eksponatem w tej grupie jest statua Świętego Mikołaja pochodząca z kościoła w Pcimiu,   której powstanie datowane jest na ostanie ćwierćwiecze XIV wieku. Autor nieznany. Jest to figura przyścienna, wydrążona z drewna polichromowanego, zaliczona do wyodrębnionej grupy rzeźb... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Niepodległości w Myślenicach
ul. Traugutta 11
32-400 Myślenice
Małopolskie
Dokładne miejsce wystawy
I piętro
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 08:00 - 16:00
środa środa 08:00 - 16:00
czwartek czwartek 08:00 - 16:00
piątek piątek 08:00 - 18:00
niedziela niedziela 12:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
wstęp bezpłatny
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Muzeum nasze dysponuje pokaźnym zbiorem rzeźb z różnego okresu naszej historii. Najstarszym eksponatem w tej grupie jest statua Świętego Mikołaja pochodząca z kościoła w Pcimiu,  której powstanie datowane jest na ostanie ćwierćwiecze XIV wieku. Autor nieznany. Jest to figura przyścienna, wydrążona z drewna polichromowanego, zaliczona do wyodrębnionej grupy rzeźb średniowiecznych w obrębie „typu krakowskiego”.  Typ ten ma pewne odniesienia zarówno do wcześniejszej rzeźby francuskiej, jak i szwabskiej, a także posiada analogie w rzeźbie czeskiej i śląskiej. Rzeźba wyraźnie wiąże się z czternastowieczną plastyką śląską.

Rzeźbę tą można już zobaczyć na ekspozycji stałej wraz z innymi, cennymi eksponatami.

Wśród prezentowanych rzeźb znajdziemy zarówno autorów profesjonalnych jak też dużą grupę twórców ludowych naszego regionu.

STANISŁAW TRYBAŁA (1950-2018)
– artysta rzeźbiarz pochodzący z Bogdanówki, na stałe mieszkał w Skomielnej Czarnej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W 1975 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rzeźbił w kamieniu, metalu ale ukochał drewno, z którego potrafił wydobyć niezwykłe piękno. Stworzył niepowtarzalny i rozpoznawalny własny styl oparty na połączeniu struktury drewna z wizją ludzkich odczuć.

Obecnie na ekspozycji stałej znajdują się dwie rzeźby Stanisława Trybały (II piętro).

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.