ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Niepodległości w Myślenicach > "Dawnych wspomnień czar"- Myślenice i ziemia myślenicka w malarstwie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

"Dawnych wspomnień czar"- Myślenice i ziemia myślenicka w malarstwie

Wystawa stała
poziom turturi
Myślenice – miasto leżące w malowniczej dolinie rzeki Raby interesowało przede wszystkim ludzi pióra: historyków, podróżników, pisarzy, dzięki którym utrwalone zostały opisy miasta, życie ich mieszkańców w dawnych wiekach. I mimo, iż przez Myślenice przejeżdżali w minionych czasach także malarze: Walery Eljasz Radzikowski, Henryk Siemiradzki, Andriolli – nie udało się... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Niepodległości w Myślenicach
ul. Traugutta 11
32-400 Myślenice
Małopolskie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 08:00 - 16:00
środa środa 08:00 - 16:00
czwartek czwartek 08:00 - 16:00
piątek piątek 08:00 - 18:00
niedziela niedziela 12:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
wstęp bezpłatny
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Myślenice – miasto leżące w malowniczej dolinie rzeki Raby interesowało przede wszystkim ludzi pióra: historyków, podróżników, pisarzy, dzięki którym utrwalone zostały opisy miasta, życie ich mieszkańców w dawnych wiekach. I mimo, iż przez Myślenice przejeżdżali w minionych czasach także malarze: Walery Eljasz Radzikowski, Henryk Siemiradzki, Andriolli – nie udało się dotrzeć do śladów malarskiego zainteresowania tym miastem. Skąpe są również ryciny przedstawiające dawne Myślenice.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, miasto zmieniło swe oblicze i czyni to nadal w przyspieszonym tempie. „Nowe” zastępuje „stare”, nierzadko zatrzymane już tylko na fotografii, filmie, obrazie.

Odbywające się  w Myślenicach  na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku plenery malarskie oraz nawiązana współpraca z artystami krakowskimi pozwoliły na utrwalenie obrazu miasta w nieprzemijającej wizji malarskiej.

Kilkanaście obrazów składających się na wystawę przedstawia przede wszystkim zabudowę miasta, szczególnie zabytkowego centrum, które stanowiło temat podejmowany przez wielu malarzy; znane i mniej znane zakątki miasta, jak też rekreacyjną dzielnicę Myślenic – „Zarabie”.

Dużą grupę stanowią obrazy przedstawiające rynek myślenicki pochodzący z XV wieku, później przebudowany. Wykonanie pierwszych prac przygotowujących rynek do przebudowy, nadało niektórym obrazom charakter „dokumentu przeszłości” – obrazy Haliny Cieślińskiej-Brzeskiej czy Franciszka Pawlikowskiego.

Okolice myślenickiego rynku znalazły również odbicie na wielu płótnach malarskich.

Urokliwe uliczki wybiegające z rynku przedstawione zostały przez Zofię Puszczyńską, Wiesława Obrzydowskiego czy Emila Słomkę.

Obrazy te, mimo że wykonane zostały przez różnych artystów, wszystkie przywołują dawne wspomnienia, przenoszą widza w minioną rzeczywistość – w świat, którego już nie ma.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.