ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Omnia

Wystawa czasowa: 2023.10.28 - 2023.12.03
poziom turturi
Wystawa „Omnia” Katarzyny Wyszkowskiej jest jej premierową realizacją przygotowaną specjalnie dla Cricoteki, rozpisaną na serię monumentalnych gwaszy i obiekty. Artystka zaprasza w niej do sanktuarium geniusza, w którym gra on jednoosobowy spektakl. Niektórzy chcieliby uznać, że wszystko zależy od talentu – tej niemal magicznej mocy danej przez odpowiedni układ genów lub... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie - Cricoteka
ul. Nadwiślańska 2-4
30-527 Kraków
Małopolskie
Wystawa odbywa się w ramach festiwalu Open Eyes Art Festival 2023 »
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Wystawa czasowa: 2023.10.28 - 2023.12.03
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
11:00 - 19:00
środa
11:00 - 19:00
czwartek
11:00 - 19:00
piątek
11:00 - 19:00
sobota
11:00 - 19:00
niedziela
11:00 - 19:00
Bilety
normalny 20.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
Platforma e-biletowa »

Wystawa „Omnia” Katarzyny Wyszkowskiej jest jej premierową realizacją przygotowaną specjalnie dla Cricoteki, rozpisaną na serię monumentalnych gwaszy i obiekty. Artystka zaprasza w niej do sanktuarium geniusza, w którym gra on jednoosobowy spektakl.

Niektórzy chcieliby uznać, że wszystko zależy od talentu – tej niemal magicznej mocy danej przez odpowiedni układ genów lub zewnętrzną siłę. I że właśnie z tego tajemnego kodu źródłowego rodzi się geniusz, przed którym warto padać na kolanach, wystawiać go na scenach, budować mu świątynie i muzea. Proste diagnozy łatwo się sprzedają. Pozwalają też oddalić się od – być może niebezpiecznego – sedna rzeczywistości.

W wystawie Omnia, rozpisanej na serię monumentalnych gwaszy i obiekty, Katarzyna Wyszkowska zaprasza do sanktuarium geniusza, w którym gra on jednoosobowy spektakl. Artystka wcześniej niejednokrotnie zajmowała się przepracowaniem współczesnych mitów i stereotypów. Tym razem, zarówno wobec postaci Tadeusza Kantora, jak i względem przetaczających się przez publiczny dyskurs prób przepracowania (niejednokrotnie przemocowych) postaw wielkich mistrzów teatru i sztuki, na warsztat bierze archetyp nieomylnego twórcy.

Omnia dowcipnie balansuje między estetykami z jednej strony z porządków religijnych i teatralnych, z drugiej ze szkolnych topornych akademii. Czyniąc to, rozkłada na czynniki pierwsze obezwładniającą postać twórcy-mesjasza. Obnaża jego współczesną papierowość i jednowymiarowość.

Jednocześnie w Mikrob Gallery odbywa się siostrzana wystawa Katarzyny Wyszkowskiej Nomnia.

Cloakroom – rozpoczęty w 2021 roku program wystaw – opiera się na kuratorskim badaniu i odkrywaniu we współczesnych sztukach wizualnych oczywistych lub trudniej rozpoznawalnych związków z Tadeuszem Kantorem oraz eksplorowanych przez niego w twórczości artystycznej estetyk i problemów. Wybór tematów i konkretnych artystów, artystek bazuje na przeplatających się, wzajemnie uzupełniających i dialogujących z sobą strategiach: stawianiu na nowe nazwiska, które odświeżają i dynamizują artystyczną rzeczywistość oraz na artystów i artystki bezpośrednio związanych z Tadeuszem Kantorem. Pozwala to wypracować nowe płaszczyzny międzypokoleniowych dialogów oraz szerszy obraz obecności Kantora w sztukach wizualnych. Strukturalnie program nie jest serią pojedynczych wystaw, ale wspólną, trzyodcinkową narracją, w której dzieła sztuki i artystyczne postawy twórców i twórczyń wzajemnie uzupełniają się lub ścierają, dyskutują z sobą i przenikają się. 

Cloakroom 2023 otwarto wystawą Matki! – realizacją duetu składającego się z Katarzyny Depty-Garapich i Małgorzaty Markiewicz. Kolejną artystką, której prace są zaprezentowane podczas drugiej edycji Cloakroomu jest Katarzyna Wyszkowska, Cloakroom zakończy wystawa-instalacja Krzysztofa Miklaszewskiego, skupiona na jego filmowym dorobku.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.