Wejście na wystawy najpóźniej pół godziny przed zamknięciem placówki.
Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup (10-30) osób pod nr telefonu (32) 6181–950.
Warsztaty, wycieczki i lekcje muzealne należy umawiać co najmniej tydzień przed planowanymi zajęciami. Można to robić osobiście w naszej placówce lub pod nr telefonu (32) 6181–950
Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
Przewodnik po perełkach jaworznickiej architektury – zarówno tych ciągle istniejących, jak i takich, które zniknęły już z mapy miasta – to główny motyw nowej wystawy plenerowej, jaka pojawiła się przed budynkiem naszego Muzeum. Jest to kolejna ekspozycja z cyklu: „Skarby miasta, skarby regionu”.
W obecnej odsłonie, stanowiącej pierwszą cześć „Spacerownika architektonicznego po Jaworznie”, znalazło się sześć tablic, poświęconych kolejno: obiektom użyteczności publicznej, architekturze industrialnej, koloniom robotniczym, willom, kościołom i domom kultury.
Pomysł obecnej wystawy powstał w trakcie spacerów, prelekcji i licznych pytań, jakie kierowali do mnie mieszkańcy miasta – wyjaśnia autorka wystawy Iwona Brandys, kustosz MMJ. – Jaworzno to skansen różnych form architektonicznych, zatem warto go omówić, używając języka historii sztuki. Z analizy formy danego obiektu można wyczytać czas jego powstania, myśl projektanta, szkołę architektoniczną. W krótkich tekstach opisów można przypomnieć sobie style architektoniczne, detale, techniki, a przede wszystkim uzmysłowić sobie skalę i różnorodność naszego lokalnego dziedzictwa.