ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

W chłopskiej zagrodzie

Charakter tradycyjnej gospodarki chłopskiej uzależniony był od kilku podstawowych czynników. Jednym z nich był wpływ środowiska naturalnego – geograficznego, które określało typ gospodarki. Przy słabszym rozwoju technologii konieczne było dostosowywanie form gospodarki do struktury ziemi, w celu osiągnięcia maksymalnych korzyści. Podstawowym celem gospodarki chłopskiej było... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Miasta Pabianic
ul. Stary Rynek 1/2
95-200 Pabianice
Łódzkie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 15:00
środa
10:00 - 15:00
czwartek
10:00 - 15:00
piątek piątek 10:00 - 18:00
sobota
12:00 - 17:00
niedziela
12:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 6.00 PLN
ulgowy 3.00 PLN
rodzinny 12.00 PLN opiekunowie + dzieci, max. 6 osób
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Charakter tradycyjnej gospodarki chłopskiej uzależniony był od kilku podstawowych czynników. Jednym z nich był wpływ środowiska naturalnego – geograficznego, które określało typ gospodarki. Przy słabszym rozwoju technologii konieczne było dostosowywanie form gospodarki do struktury ziemi, w celu osiągnięcia maksymalnych korzyści.

Podstawowym celem gospodarki chłopskiej było zaspokojenie możliwie wszystkich potrzeb konsumpcyjnych, a nawet produkcyjnych (wytwarzanie narzędzi) rodziny produktami wytworzonymi w obrębie gospodarstwa. Wytwarzanie odbywało się w kręgu rodziny, której członkowie mieli wyznaczone ściśle swoje miejsce w produkcji, w zależności od wieku i płci. Stąd wynika dość zasadnicza cecha łączności między gospodarstwem domowym a rolnym i podporządkowanie gospodarstwa rolnego potrzebom i wartościom użytkowym. Ten czynnik określa charakter podejmowanych decyzji produkcyjnych mających na celu nie wymianę, lecz zaspokojenie potrzeb rodziny.

W związku z powyższym w każdym gospodarstwie wiejskim znajdowały się prawie wszystkie niezbędne do produkcji i pracy narzędzia, które często rolnicy wytwarzali własnoręcznie bądź przy niewielkiej pomocy sąsiedzkiej. W produkcji części metalowych narzędzi rolniczych ogromną rolę odgrywali również miejscowi kowale.

Tego typu narzędzia rolnicze i użytku domowego ( m.in. radła, pług, bronę, sierpy, kosy, widły, cepy, żarna, stępy, kołowrotki, szczotki gręplarskie, stroje kobiece m.in. według „mody dobrońskiej” itp.) niezbędne w funkcjonowaniu gospodarstwa wiejskiego w pierwszej połowie XX wieku prezentuje ekspozycja.

Wystawa przygotowana jest ze zbiorów Muzeum Miasta Pabianic oraz kolekcji prywatnych.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.