ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa

Wystawa stała
poziom turturi
Na wystawie „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa” zaaranżowano wykopy archeologiczne z reliktami zabudowy odkrytej na grodzisku w Santoku. W gablotach znajdują się zabytki pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Cennym uzupełnieniem wystawy są animacje odtwarzające elementy życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie. Zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Grodu Santok - Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Wodna 2a
66-400 Gorzów Wielkopolski
Lubuskie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek piątek 10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 14.00 PLN
ulgowy 8.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Na wystawie „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa” zaaranżowano wykopy archeologiczne z reliktami zabudowy odkrytej na grodzisku w Santoku. W gablotach znajdują się zabytki pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Cennym uzupełnieniem wystawy są animacje odtwarzające elementy życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie. Zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o środowisku przyrodniczym Santoka oraz krajobrazie „pływającej wyspy” zachęcimy do skorzystania z ekranu dotykowego. Nasza opowieść o Santoku kończy się w XV wieku, w którym gród stracił znaczenie, a ludność mieszkała po drugiej stronie rzek, w miasteczku — tak Santok określano w dokumentach do XVII wieku.

Wystawa powstała w ramach projektu „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Lubuskiego oraz budżetu Muzeum Lubuskiego w budynku należącym do Gminy Santok.

Ekspozycję zrealizowali:

  • dr Małgorzata Pytlak — kurator, teksty,
  • Michał Urban — koncepcja i projekt, rzeźby, stylizowane polichromie,
  • PROPS — Dekoracje Rzeźbiarskie s.c. Tomasz Chwaja — wykonawca,
  • dr Kinga Zamelska-Monczak (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk) — nadzór merytoryczny, teksty i materiały do filmu pt. Od osady do grodu. Santok we wczesnym średniowieczu,
  • Marcel Urban — nadzór autorski, animacje, multimedia, projekt graficzny,
  • Izabela Ignatowicz — teksty,
  • Janusz Lorent — animacje, multimedia, projekt graficzny,
  • Konrad Trusiak — muzyka,
  • Alchemia Obrazu Piotr Adamowicz — realizacja filmu pt. Od osady do grodu. Santok we wczesnym średniowieczu,
  • dr Kornelia Kajda — tłumaczenie na język angielski,
  • Translatorium Grzegorz Kowalski — tłumaczenie na język niemiecki,
  • Sever Piotr Seweryński — materiały promocyjne,
  • Malwina Łozińska (eKorekta24) — korekta językowa,
  • Michał Kara (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk), dr Piotr Krzyżanowski (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim), Grzegorz Kuklewski, dr Arkadiusz Michalak (Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy), dr hab. Beata Orłowska (prof. Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim), dr Paweł Sydor (Państwowy Instytut Geologiczny), dr Tadeusz Szczurek, dr hab. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska (prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Paweł Kaźmierczak (Muzeum Lubuskie), Rafał Wyganowski (Muzeum Lubuskie) — współpraca i konsultacje merytoryczne.

Dziękujemy członkom i przyjaciołom Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Warta”, których praca zaowocowała wieloma niezwykłymi znaleziskami zabytków, prezentowanymi na ekspozycji.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.