Etnografia to najbardziej rozbudowany dział muzeum, który skupia narzędzia rzemieślnicze (stolarskie, ciesielskie, szewskie, fryzjerskie), sprzęt i naczynia domowe, jak: żelazka do prasowania, lampy i latarki naftowe, dzieże do ciasta, pralki ręczne, sprzęt biurowy i szkolny, formy do kapeluszy, świeczniki porcelanowe, wagi laboratoryjne, jedną wagę pocztową, wagi sklepowe, centralkę telefoniczną, dwa dalekopisy oraz latarki kolejowe i inne. Z urządzeń radiowo telewizyjnych w zasobie muzeum znaleźć można kilkanaście radioodbiorników, telewizory, aparaty filmowe, fotograficzne i kamery.
W latach 2000-2016 dział ten wzbogacono m.in. o maszynę szewską i zestaw narzędzi po mistrzu szewskim Henryku Rudnickim, 2 żarna obrotowe oraz podręczny wózek z czasów międzywojennych. W Oddziale Zewnętrznym w Dobrowie Aresztu Śledczego w Koszalinie wykonano modele bobolickiego ratusza i zamku.
Ważnym elementem tego działu jest kolekcja medali i odznaczeń, składająca się z około 140 medali wojskowych i krzyży zasługi różnej klasy, ofiarowanych przez Jolantę i Wiesława Dymińskich ze Szczecinka. Wśród medali znależć można również kilkadziesiąt medali sportowych przekazanych przez Irenę Samoił-Kowalską.
Istotnym zasobem jest również zespół dokumentów, który obejmuje dokumenty obrazujące działalność samorządu gminy Bobolice w latach 1945-1989, dokumenty osobowe mieszkańców miasta oraz wiele innych.