Jedna z najchętniej zwiedzanych ekspozycji Muzeum Regionalnego w Opocznie. Zaprezentowaliśmy na niej tradycyjne wnętrze izby mieszkalnej regionu opoczyńskiego, w której znajdowała się kuchnia z piecem chlebowym a w jej najbliższym sąsiedztwie kącik o charakterze gospodarczym z ceratkami, kubłami, wiadrami, łyżnikiem i innymi domowymi sprzętami. Nieco dalej zobaczyć można sprzęty służące do pracy (warsztat tkacki czyli krosno, kołowrotki) oraz część chałupy, która służyła do odpoczynku. Na uwagę zasługuje łóżko nakryte tradycyjnie dywanem oraz poduchami obleczonymi w pięknie haftowane poszewki.
Na skromne wyposażenie wnętrza mieszkalnego składa się między innymi z łóżko, ławki, skrzynia, półka talerzowa, także kredens, stół i krzesła. Wnętrze chaty jest pięknie dekorowane własnoręcznie wykonanymi przez gospodynie ozdobami – pająkami, wycinankami, koronkami z bibułowych kwiatów czy papierowymi firankami. Nie mogło zabraknąć również ołtarzyka przyozdobionego kwiatowymi „rózgami” i nigdy nie gasnącą lampką oliwną.
W odtworzonej komorze zobaczyć można natomiast różne sprzęty służące w domu, obejściu i polu – naczynia zasobne, żelazka, wagi, kijanki, praski do serów i inne służące niegdyś mieszkańcom opoczyńskiej wsi.