ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Opoczyński strój ludowy

Zaprezentowano tutaj malowniczy, opoczyński, regionalny strój ludowy w ujęciu chronologicznym. Najstarszym strojem ukazanym na ekspozycji jest strój kobiecy z przełomu XIX i XX w. składający się ze spódnicy, gorsetu, zapaski do pasa i zapaski „do odziewu” oraz haftowanej koszuli. Z biegiem czasu strój kobiecy zmieniał się. Do jego podstawowych elementów należała „kiecka”... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Regionalne w Opocznie
pl. Zamkowy 1
26-300 Opoczno
Łódzkie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 15:30
wtorek
08:00 - 15:30
środa
08:00 - 15:30
czwartek
08:00 - 15:30
piątek
08:00 - 15:30
sobota
10:00 - 16:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Zaprezentowano tutaj malowniczy, opoczyński, regionalny strój ludowy w ujęciu chronologicznym. Najstarszym strojem ukazanym na ekspozycji jest strój kobiecy z przełomu XIX i XX w. składający się ze spódnicy, gorsetu, zapaski do pasa i zapaski „do odziewu” oraz haftowanej koszuli. Z biegiem czasu strój kobiecy zmieniał się. Do jego podstawowych elementów należała „kiecka” uszyta z tkaniny wełnianej, prążkowanej o określonym układzie pasków tzw. modzie, koszula haftowana haftem krzyżykowym, płaskim lub „za igłą”, kaftana, chustki „salinówki” i trzewików.

Na wystawie zobaczyć można również dziewiętnastowieczną „wangierkę” (kobiecy strój zimowy), stroje ślubne z okresu międzywojennego, stroje dziecięce oraz regionalne stroje męskie, które pierwotnie składały się z pasiastych „portek”, spencerka, lejbika, sukmany, pasa siatkowego i haftowanej koszuli. W okresie międzywojennym strój ten zmienił się na rzecz spodni i marynarki uszytych z czarnego samodziału oraz białej, haftowanej koszuli. Strój kobiecy i męski uszyty był z samodziałowej tkaniny wełnianej i lnianej wykonanej na krośnie.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.