Wystawa etnograficzna prezentuje eksponaty związane z kulturą materialną Wielkopolski. Zgromadzone w jednej sali wystawowej przedmioty obrazują tradycyjne zajęcia i życie mieszkańców Rogoźna i okolicznych wsi z pierwszej połowy XX wieku. Rzeczy te przechowują historię zdarzeń i osób, którym towarzyszyły w codziennym życiu. Bogato reprezentowany jest sprzęt gospodarstwa domowego i przedmioty codziennego użytku (liczne drewniane i gliniane naczynia, wirówka do mleka, garnek do palenia kawy, gofrownica na piec, młynki, korkownice, maselnice, prasa do owoców, żelazka na węgiel i duszę, trzy rodzaje tar do prania, pralki ręczne, pralka z napędem korbowym, maglownice i wiele innych).
Osobne miejsce na wystawie zajmuje sprzęt obrazujący tradycyjne zajęcia mieszkańców ziemi rogozińskiej jak tkactwo (grzebień do obrywania główek z nasionami lnu, cierlica do międlenia słomy lnianej, trzepak słupkowy, szczotki do czesania włókna oraz kołowrotki do wicia przędzy) czy pszczelarstwo (ul słomiany „kószka”, ul wielkopolski, rojołapka, podkarmiaczka, ramki do produkcji mleczka pszczelego, odymiacze, miodarki, prasa do produkcji węzy i in.). Kącik pszczelarski uzupełniają antyramy ze zdjęciami najpospolitszych roślin miododajnych występujących w okolicach Rogoźna oraz zdjęcia wykonane w pasiece u miejscowego pszczelarza. Specjalne miejsce na wystawie zajmują odrestaurowane w 2014 r. drewniane, dwuskrzydłowe drzwi wejściowe z dawnej rybakówki zdobione elementami zwierzęcymi związanymi z wodą.
Cała wystawa jest bogato ilustrowana zdjęciami przedstawiającymi budownictwo wiejskie okolic Rogoźna oraz obrazami olejnymi o tematyce związanej z wystawą. Ściany zdobią ręcznie wykonane na białym płótnie makatki, które niegdyś stanowiły nieodłączny element kuchennego wnętrza. Wyszyte na nich mądrości ludowe i powiedzenia jak: „Miłość i zgoda domu ozdoba” czy „Dobra żona tym się chlubi, że gotuje, co mąż lubi” często wzbudzają uśmiech na twarzy wśród zwiedzających. W oknie ręcznie wykonana firanka metodą koronki siatkowej tzw. filet pleciony haftowana ściegiem dekoracyjnym bardzo popularna w latach 60. i 70. XX wieku.