ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ekspozycja stała

Podczas wizyty opowiemy Państwu o pracy muzealników, historii budynku i jego znaczeniu dla powojennego polskiego kina oraz funkcjach konkretnych pracowni. Czy lepiej drukować zdjęcia, czy przechowywać je w chmurze? Co wspólnego ma Muzeum Fotografii z legendarną łódzką filmówką? Co to znaczy, że papier jest bezkwasowy i dlaczego to ważne? Odpowiedzi na te i inne pytania... przeczytaj wszystko »
Adres
MuFo Józefitów - Muzeum Fotografii w Krakowie
ul. Józefitów 16
30-045 Kraków
Małopolskie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
10:00 - 12:00
wtorek
10:00 - 12:00
środa
10:00 - 12:00
czwartek
16:00 - 18:00
piątek
16:00 - 18:00
sobota
11:00 - 12:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 18.00 PLN
ulgowy 14.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim bezpłatnie

Podczas wizyty opowiemy Państwu o pracy muzealników, historii budynku i jego znaczeniu dla powojennego polskiego kina oraz funkcjach konkretnych pracowni.

  • Czy lepiej drukować zdjęcia, czy przechowywać je w chmurze?
  • Co wspólnego ma Muzeum Fotografii z legendarną łódzką filmówką?
  • Co to znaczy, że papier jest bezkwasowy i dlaczego to ważne?

Odpowiedzi na te i inne pytania poznają Państwo zwiedzając MuFo Józefitów, najstarszy oddział Muzeum Fotografii w Krakowie, który w 2020 roku otworzyliśmy dla zwiedzających po generalnym remoncie. 

W większości muzeów na świecie mogą Państwo zobaczyć kolekcję tylko na wystawach, prezentujących wybrane przez kuratorów obiekty powieszone na ścianach i ułożone w gablotach. My poszliśmy o krok dalej – w MuFo Józefitów na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot. 

Ponieważ zapraszamy Państwa do przestrzeni, która jest jednocześnie miejscem pracy muzealników i muzealniczek, oddział MuFo Józefitów można zwiedzać tylko podczas oprowadzania. Nasze przewodniczki i przewodnicy w trakcie wizyty opowiadają o historii budynku (i jego znaczeniu dla powojennego polskiego kina!), o konkretnych pracowniach i tym, czym się one zajmują, przez cały czas odnosząc pracę Muzeum do konkretnych rozwiązań, które można stosować w domowych warunkach. W trakcie oprowadzania dowiedzą się Państwo, co szkodzi fotografiom i jak je przed tym chronić, czy jak najlepiej sfotografować zdjęcie, by zachować jego cyfrowy odpowiednik na dysku. 

W MuFo Józefitów nie pokazujemy wystawy w tradycyjnym sensie, ale to nie znaczy, że nic tu Państwo nie zobaczą. Szafy w magazynach studyjnych są pełne aparatów fotograficznych i kamer filmowych oraz sprzętu i akcesoriów do wywoływania zdjęć – przyglądając się im, można zobaczyć, jak przez niemal 200 lat istnienia fotografii zmieniały się aparaty i techniki zapisu obrazu na szklanych i metalowych płytach, celulozowych błonach czy wreszcie papierze. W niewielkiej na pozór willi w centrum Krakowa mieści się cała kolekcja Muzeum Fotografii, licząca dziś niemal 90 000 obiektów – w magazynach studyjnych pokazujemy zarówno XIX-wieczne aparaty fotograficzne, zdjęcia i współczesny sprzęt. 

Poruszając się po budynku będą Państwo mogli przyjrzeć się także najnowszemu sprzętowi fotograficznemu: nasze pracownie dokumentacji obrazowej i konserwacji zostały wyposażone w sprzęt spełniający światowe standardy, umożliwiające naszym specjalistom pracę na najwyższym poziomie. Otwierając oddział przy Józefitów dla zwiedzających, chcemy dzielić się specjalistyczną wiedzą na temat fotografii – zależy nam, by mogli ją Państwo wykorzystać później, dbając o najważniejsze dla siebie zdjęcia.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.