ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego > Obraz miasta Kozienice na archiwalnych pocztówkach i fotografiach
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Obraz miasta Kozienice na archiwalnych pocztówkach i fotografiach

Na przestrzeni ostatnich lat rysuje się coraz większe zainteresowanie mieszkańców Kozienic dawnym wizerunkiem naszego miasta. Poszukiwane są archiwalne przedstawienia (fotografie, pocztówki) znaczących miejsc i obiektów, dziś często już nie istniejących. Zjawisko to coraz szerzej obejmuje młode pokolenie kozieniczan. Postępująca urbanizacja, będąca także skutkiem przemian w... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego
ul. Parkowa 5B
26-900 Kozienice
Mazowieckie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 11:00 - 17:00
środa środa 11:00 - 17:00
czwartek czwartek 11:00 - 17:00
piątek piątek 11:00 - 17:00
sobota sobota 11:00 - 17:00
niedziela niedziela 11:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
wstęp bezpłatny
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Na przestrzeni ostatnich lat rysuje się coraz większe zainteresowanie mieszkańców Kozienic dawnym wizerunkiem naszego miasta. Poszukiwane są archiwalne przedstawienia (fotografie, pocztówki) znaczących miejsc i obiektów, dziś często już nie istniejących. Zjawisko to coraz szerzej obejmuje młode pokolenie kozieniczan. Postępująca urbanizacja, będąca także skutkiem przemian w ostatnim okresie naszej historii, przyczyniła się do niemal zaniku dawnej substancji miejskiej – w pejzażu miasta zaznaczała się ona wyraźnie jeszcze w latach osiemdziesiątych XX w., dziś przetrwały zaledwie nikłe jej pozostałości. Starsi mieszkańcy „nie poznają" swojego miasta, młodym trudno wyobrazić sobie jego przeszłość. Tymczasem istnienie dawnej substancji architektonicznej, podlegającej powolnym przemianom, ma ogromny wpływ na poczucie tożsamości i identyfikacji z własnym miejscem zamieszkania, co widać choćby w przypadku miast posiadających tzw. starówki, zazwyczaj tłumnie oblegane w czasie wolnym, będące ulubionym miejscem spotkań. Istniejącą lukę w jakiejś mierze wypełnić może rekonstrukcja wyglądu miasta dokonana w oparciu o istniejące przekazy ikonograficzne oraz wiedzę o przedstawionych na nich miejscach. Będą to głównie fotografie, pocztówki oraz przedstawienia artystyczne- obrazy, rysunki.

W oparciu o ten materiał ikonograficzny zamierzamy zrealizować dawny obraz Kozienic. Pragniemy pokazać kolejne przemiany miasta w poszczególnych okresach jego dziejów. Posiadane materiały i źródła ikonograficzne zawężają chronologiczne ramy naszego projektu do lat 1900 – 2010.

Opracowanie merytoryczne: Ewa Jaźwińska
Projekt i opracowanie graficzne: Sławomir Zawadzki

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.