ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Historia miasta

Wystawa stała
poziom turturi
Do interesujących zbiorów dotyczących miasta Gorlice prezentowanych w muzeum i obrazujących najdawniejsze jego dzieje należą: pieczęcie i plany miasta dokumenty i statuty cechów z XV, XVI XVII w. oraz skrzynie cechowe broń z czasów średniowiecza, w tym dwie żelazne hakownice, które są ciekawymi okazami XVI – wiecznej broni palnej. W kolekcji znajduje się także oryginalny... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach
ul. Wąska 7-9
38-300 Gorlice
Małopolskie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 16:00
środa
09:00 - 16:00
czwartek
09:00 - 16:00
piątek
09:00 - 16:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 16:00
środa
09:00 - 16:00
czwartek
09:00 - 16:00
piątek
09:00 - 16:00
sobota
10:00 - 15:00
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 7.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 50.00 PLN

Do interesujących zbiorów dotyczących miasta Gorlice prezentowanych w muzeum i obrazujących najdawniejsze jego dzieje należą: pieczęcie i plany miasta dokumenty i statuty cechów z XV, XVI XVII w. oraz skrzynie cechowe broń z czasów średniowiecza, w tym dwie żelazne hakownice, które są ciekawymi okazami XVI – wiecznej broni palnej.

W kolekcji znajduje się także oryginalny miecz katowski z XVII w., ma on na głowni łaciński napis”Fide sed cvi vide (“Bądź wierny lecz bacz komu”), oraz znak kata “mistrza sprawiedliwości świętej”. Miecz nie pochodzi z Gorlic, gdyż tu nie było urzędującego kata. Natomiast z Gorlic są dwie pary kajdan, jedna prawdopodobnie z XV, a druga z wieku XIX. Stanowią one dopełnienie kompletu atrybutów dawnego sądownictwa grodzkiego, numizmaty, wśród których najcenniejsza jest mie dziana moneta arabska tzw. fels z IX w., dużą rzadkość na naszych ziemiach. Od najdawniejszych czasów ludzie oddawali ziemi pod opieką nie tylko swe pośmiertne szczątki lecz także swą fortunę. Te tzw. skarny, najczęściej monety, odnajduje się przeważnie ukryte w glinianych garnkach lub zetlałych skórzanych mieszkach. Świadczą one o stopniu zamożności dawnych właścicieli, o rozmiarach i zasięgu ówczesnego handlu czy warunkach bezpieczeństwa na szlakach komunikacyjnych. Często stanowią również potwierdzenie informacji ze źródeł pisanych lub tradycji ustnej o rozmaitych zamieszkach, wojnach lub grabieżach. Przykładem tego rodzaju znaleziska może być skarb złożony z 14 zachodnioeuropejskich talarów z I – wszej połowy XVII w., znaleziony w 1953 roku podczas robót ziemnych w pobliżu gorlickiego kościoła parafialnego. Byłoby to potwierdzeniem wiadomości o zniszczeniu Gorlic podczas wojen szwedzkich. Duży skarb złożony z 220 srebrnych mon et polskich z czasów króla Zygmunta III Wazy tzw. półtoraków, znaleziono w 1955 roku we wsi Sokół, leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie od miasta, meble wykonane w XVIII i XIX wieku zachwycające kunsztem snycerki i stolarki.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.