ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Jacek Łydżba. Panny Świetliste

Wystawa czasowa: 2023.05.20 - 2023.08.31
poziom turturi
Z pracowni artystycznej Jacka Łydżby do sal wystawienniczych Muzeum Częstochowskiego trafiły gipsowe figurki Matki Bożej i cykl obrazów olejnych z lat 2015-2023, którego tematem są święte kobiety. Męczennice, Święte i Błogosławione Kościoła katolickiego, Mistyczki, Anielice, Święta Panienka. Gipsowe statuetki dewocyjne i zunifikowane formatowo obrazy z sylwetkami ukazanymi w... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Dobrej Sztuki - Muzeum Częstochowskie
Aleja Najświętszej Marii Panny 47
42-217 Częstochowa
Śląskie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2023.05.20 - 2023.08.31
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 15:30
środa
11:00 - 17:30
czwartek
09:00 - 15:30
piątek
09:00 - 15:30
sobota
11:00 - 17:00
niedziela
11:00 - 17:00
Bilety
normalny 9.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 50.00 PLN

Z pracowni artystycznej Jacka Łydżby do sal wystawienniczych Muzeum Częstochowskiego trafiły gipsowe figurki Matki Bożej i cykl obrazów olejnych z lat 2015-2023, którego tematem są święte kobiety. Męczennice, Święte i Błogosławione Kościoła katolickiego, Mistyczki, Anielice, Święta Panienka. Gipsowe statuetki dewocyjne i zunifikowane formatowo obrazy z sylwetkami ukazanymi w półfigurze, frontalnie lub w trzech czwartych. Nierzadko z atrybutami, które czynią określoną postać łatwiej rozpoznawalną. Kobiety przybrane kolorami i otulone światłem. Odarte z dosłowności. Duchowe, eteryczne, szlachetne.

Obrazy Jacka Łydżby dedykowane świętym kobietom to kompozycje z nieoczywistą warstwą wizualną, malowane do pewnego stopnia aluzyjnie i szkicowo, z umownością gradacji przestrzennych, przenikaniem planów i płaszczyzn barwnych. Osobiste, na swój sposób nastrojowe. Ekspresyjne zróżnicowaniem fakturalnym, wyrazistością kolorów i śmiałością ich zestawień, wyciszone powagą, liryzmem, powściągliwością póz i gestów postaci, prostotą ujęć, oszczędnością detalu. Obrazy zwięzłe, dalekie od dosłowności.

Artysta sięga po szeroką gamę środków wyrazu, by uruchomić naszą wyobraźnię i wrażliwość. Używa syntezy, skrótu, uogólnień, które jednak nie odbierają dziełom siły wymowy. Obrazy Jacka Łydżby uruchamiają sferę skojarzeń, zostawiając jednak dużą swobodę odczuć i doznań.

Na wystawie znalazły się też figurki dewocyjne w oryginalnej interpretacji malarskiej autora. Artysta podejmuje tym samym dialog z tradycją, sięga po motyw silnie zakorzeniony w sztuce regionu częstochowskiego. Respektując kanon religijny, aranżuje statuetki w formie kapliczek, przyozdabia kwiatami i barwnym dekorem złożonym ze swobodnie rozrzuconych na powierzchni szat kropek i serduszek, różnej wielkości, nie zawsze regularnych kształtów. Dawne modele „Lurdek i Niepokalanek” utrzymane w mdłych, przesłodzonych, pastelowych odcieniach, ożywiają za sprawą skontrastowania kolorystycznego i użytych elementów ornamentalnych.

Jacek Łydżba przekształca ckliwe dewocjonalia w oryginalne kreacje twórcze, tworzy nowe jakości znaczeniowe, otwiera pole do szerokich interpretacji. /Katarzyna Sucharkiewicz/

kuratorka: dr Katarzyna Sucharkiewicz

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.