ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN > (po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata

Wystawa czasowa: 2024.05.17 - 2024.12.16
poziom turturi
Na nowej wystawie czasowej pokażemy mniej znaną historię Opatowa, jednego z wielu polskich miasteczek, które przed wojną zamieszkiwane były nie tylko przez Polaków, ale również Żydów. Naszym przewodnikiem po nieistniejącym już świecie będzie malarz – Majer Kirszenblat. Na przykładzie Opatowa zobaczymy, jak wiele historii o naszych dawnych sąsiadach z małych miast wciąż czeka... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6
00-157 Warszawa
Mazowieckie
audioprzewodnik
audioprzewodnik
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
restauracja
restauracja
Wystawa czasowa: 2024.05.17 - 2024.12.16
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek czwartek 10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 20:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 45.00 PLN
ulgowy 35.00 PLN
Audio przewodnik
udostępniany odpłatnie na urządzeniach Muzeum 10.00 PLN
Dodatkowe informacje

bilet "Muzeum za złotówkę": 1 zł
dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia, dotyczy posiadaczy legitymacji polskich szkół i uczelni

Na nowej wystawie czasowej pokażemy mniej znaną historię Opatowa, jednego z wielu polskich miasteczek, które przed wojną zamieszkiwane były nie tylko przez Polaków, ale również Żydów. Naszym przewodnikiem po nieistniejącym już świecie będzie malarz – Majer Kirszenblat. Na przykładzie Opatowa zobaczymy, jak wiele historii o naszych dawnych sąsiadach z małych miast wciąż czeka na odkrycie.

Dębica, Opatów, Izbica. Co przychodzi Wam na myśl, gdy słyszycie o małych polskich miastach? Dzieciństwo i dom rodzinny, wakacje u dziadków, wspomnienia o bliskich? Niewykluczone, że miasteczka te wydają się Wam bliskie i znane, czasami nawet banalne.

Na nowej wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE" pokażemy, że polskie miasteczka skrywają w sobie dwie równoległe historie. Jedna, ta o nas samych, jest pamiętana. Druga, ta o żydowskich mieszkańcach, sąsiadach, których już nie ma, zapomniana i przemilczana. A przecież Żydzi przed wojną mieszkali w około tysiącu polskich miasteczek nazywanych sztetlami.

Wystawa będzie także dokumentacją badań i działań artystycznych prowadzonych w Opatowie, których celem było odszukanie śladów dawnego życia żydowskiego w miasteczku i przywrócenie ich zapomnianej historii.

Wystawą "(po)ŻYDOWSKIE" odsłaniamy ślady po żydowskich mieszkańcach Opatowa, którzy przed wojną stanowili 60% całej społeczności. Naszym przewodnikiem jest malarz Majer Kirszenblat. Wspominając sztetl swojej młodości, niezwykle barwnie przywraca pamięć o dawnych ludziach, wydarzeniach, codziennym życiu i zwyczajach. W obrazach pełnych kolorów, wyobraźni i humoru zobaczymy świat, którego już nie ma. Poznamy naszą wspólną, zapomnianą historię.

Po wizycie na wystawie może i Wy spróbujecie odkryć nieznane historie Waszych miast?

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.