Wystawa powstała na bazie wcześniejszej ekspozycji “Wadowice Karola Wojtyły”, ale znacznie rozbudowano ją zarówno o tematykę oraz zakres chronologiczny, jak i wielość dotychczas nie prezentowanego materiału. Całkowitej zmianie uległy dwie spośród pięciu sal.
Pierwsza w całości została poświęcona dziejom miasta – od najwcześniejszych wzmianek o nim po rok 1918. Wśród licznych eksponatów znajdują się w niej m.in.: XVI- i XVII-wieczne mapy Księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego, XVI-wieczny dokument fundacyjny na rzecz wadowickiego kościoła czy, jedna z nielicznych w Polsce, skarbonka żydowskiego bractwa pogrzebowego.
Sala ta jest wprowadzeniem do pozostałej części wystawy, opowiadającej o oświacie, życiu społeczno-gospodarczym, kulturalnym i sportowym międzywojennych Wadowic. Całkowitej zmianie uległa także sala, która dotychczas odwzorowywała przedwojenny pokój mieszczański. Obecnie całe pomieszczenie przeznaczono na tzw. “warsztatownię”, gdzie zwiedzający mogą realizować liczne aktywności – m.in. odbić dokument na maszynie drukarskiej, przybić lakową pieczęć czy popróbować kaligrafowania gęsim piórem.
Ekspozycję, obok nowoczesnych rozwiązań technicznych i multimediów, wzbogacają materiały dodatkowe w formie 14 pocztówek z unikatowymi zdjęciami i ciekawostkami z historii miasta.
Autorem projektu wystawy jest dr hab. Tomasz Wójcik we współpracy z Marią Paszkowską. Prezentacje multimedialne i filmy, w których swego głosu użyczył krakowski aktor Edward Wnuk, przygotowali: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz oraz Wojciech Kapela.