Tytuł jest nawiązaniem do książki jego autorstwa, która wydana w 1997 roku stała się podstawowym źródłem wiedzy o podaniach i legendach związanych z naszym miastem.
Wystawa składa się z dwóch części – biograficznej i literacko-baśniowej. Pierwsza z nich stanowiąca odtworzenie pracowni artysty, ukazuje przedmioty codziennego użytku, książki, fotografie, prace plastyczne – udostępnione przez żonę artysty - Bogumiłę Hrapkowicz-Halorową oraz syna - Jakuba Halora. W kąciku multimedialnym jest wyświetlany film dokumentalny o twórczości tego wszechstronnego artysty – reżysera filmowego i teatralnego, plastyka, pisarza, badacza historii i kultury Śląska.
W części poświęconej siemianowickim legendom znalazły się plansze ilustrujące najważniejsze opowieści, m. in. o trzech braciach – Siemionie, Macieju i Michale (założycielach Siemianowic, Maciejkowic i Michałkowic), o utopcach, o białej damie i upiorze. Swoje miejsce znalazła też opowieść o żołnierzach napoleońskich, którzy wracając z Rosji dopełnili tutaj żywota, znajdując pochówek pod kapliczką przy Parku Miejskim (zwaną „Panienką”).
Twórcą scenariusza wystawy, aranżerem wnętrza i autorem przebogatych kolorystycznie, pełnych baśniowej fantazji plansz jest Jarosław Bednarz - plastyk naszego Muzeum, absolwent katowickiej ASP. Manekin żołnierza napoleońskiego z repliką munduru (będącego rekwizytem filmowym wprost z filmu „Popioły” Andrzeja Wajdy) został przygotowany przez Artura Garbasa – pracownika działu historii. Montażem wystawy poza wyżej wymienionymi pracownikami zajęli się także Wojciech Grzyb, Grzegorz Musiał, Sebastian Felis, Krzysztof Goździk.