Pomieszczenia kaszubskiej chaty zostały odtworzone na podstawie XIX-wiecznych zdjęć i sztychów. Dzięki oryginalnym meblom i sprzętom gospodarczym można zobaczyć, jak mieszkali kaszubi 150 lat temu.
Pierwsze pomieszczenie to strych, gdzie chowane są rzeczy, których nie używa się na co dzień, lub niepotrzebne, których jednak szkoda wyrzucić.
Najważniejszym pomieszczeniem w chacie jest kuchnia. Tu nie tylko przygotowuje się posiłki, w zimie, często ze względów oszczędnościowych, jest to jedyne ogrzewane pomieszczenie. Tu również, w długie zimowe wieczory kwitło życie towarzyskie. Przy naprawie sieci, niekiedy z sąsiadami, przekazywano sobie opowieści i plotkowano. To pomieszczenie jest najczęściej komentowane przez odwiedzających turystów, tu rozpoznaje się przedmioty mamy lub babci, zgaduje się przeznaczenie urządzeń, których dzisiaj się już nie używa.
W każdej rodzinie wielopokoleniowej był osobny pokoik dla „starzyków”, zazwyczaj przy kuchni, żeby było blisko i ciepło. Była to jednocześnie oaza spokoju dla starszych ludzi, którzy niekoniecznie chcieli uczestniczyć w głośnych spotkaniach młodych.
Na sztalugach prezentujemy kolorowe reprodukcje zdjęć zrobionych w rzeczywistych chatach helskich. Porównanie pozwoli docenić z pietyzmem wykonaną rekonstrukcję.
Największym pomieszczeniem był salon. Bogato wyposażony w cenne meble, serwety, bibeloty i pamiątki rodzinne. Było to pomieszczenie bardziej na pokaz, tam przyjmowano specjalnych gości, organizowano przyjęcia świąteczne i rodzinne.
Chociaż wodę przynoszono z zewnątrz, nieraz do pompy miejskiej było kilkaset metrów, w chacie było pomieszczenie spełniające funkcję łazienki, w której, oprócz kąpieli, urządzano pranie.