ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Dom Jana Matejki - Muzeum Narodowe w Krakowie > "Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory" - IV odsłona
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

"Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory" - IV odsłona

Wystawa czasowa: 2023.12.07 - 2024.02.19
poziom turturi
Czwarta odsłona wystawy „Genius loci. Miejsce – ludzie – zbiory” to kontynuacja prezentacji darów dla artysty oraz muzeum biograficznego. 1 maja 1883 roku grupa obywateli przygotowała odezwę zachęcającą do składania adresów z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia pracy artystycznej Jana Matejki. Odezwę podpisali wybitni przedstawiciele życia społecznego Galicji: Otto... przeczytaj wszystko »
Adres
Dom Jana Matejki - Muzeum Narodowe w Krakowie
ul. Floriańska 41
31-019 Kraków
Małopolskie
transport publiczny
transport publiczny
audioprzewodnik
audioprzewodnik
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Wystawa czasowa: 2023.12.07 - 2024.02.19
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 16:00
Bilety
normalny 18.00 PLN
ulgowy 12.00 PLN
rodzinny 36.00 PLN maks. 4 osoby, w tym minimum 1 dziecko do 16 roku życia
Platforma e-biletowa »
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 150.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 200.00 PLN
Audio przewodnik
udostępniany odpłatnie na urządzeniach Muzeum 7.00 PLN
Dodatkowe informacje

Bilet dla młodzieży od 7 do 26 roku życia – 1 zł

Czwarta odsłona wystawy „Genius loci. Miejsce – ludzie – zbiory” to kontynuacja prezentacji darów dla artysty oraz muzeum biograficznego.

1 maja 1883 roku grupa obywateli przygotowała odezwę zachęcającą do składania adresów z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia pracy artystycznej Jana Matejki. Odezwę podpisali wybitni przedstawiciele życia społecznego Galicji: Otto Hausner, Platon Kostecki, dr Bogusław Longchamps, Ludwik Zielonka, dr Józef Żuliński. Jednocześnie w odezwie informowano, gdzie przesyłać podpisy, które zostaną zebrane i wręczone Mistrzowi w ozdobnej kasecie-albumie podczas uroczystości jubileuszowych. Do odezwy był dołączony druk adresu. Namawiano do upamiętniania takich dni czynami.

Obchody jubileuszu wiązano z rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej oraz tym, że wcześniej Matejko podarował narodowi obraz Hołd pruski. W odpowiedzi na odezwę również artyści postanowili w szczególny sposób uczcić jubileusz Jana Matejki, tworząc jako dar albumy z wykonanymi przez siebie pracami.

Dzieła, prezentowane na wystawie po raz pierwszy, pochodzą z jednego z takich albumów. Jest to księga obleczona czerwonym aksamitem. Na okładce srebrną nicią wyhaftowano paletę, na której widnieje złota gwiazda z monogramem J.M. Przez otwór na palecie przeciągnięto gałąź laurową oraz berło. Album jest zamykany na metalową klamrę. Wewnątrz ozdobiono go białym jedwabiem i okładką na pergaminie z wstęgą oraz umieszczono pięć kartonowych kart, na których złożone są podpisy artystów. Zawiera prace rysunkowe, akwarelowe i olejne między innymi Jana Styki, Władysława Rossowskiego, Juliusza Kossaka, Edwarda Lepszego i Kazimierza Pochwalskiego.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.