ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - Muzeum Narodowe w Krakowie > Z wizytą powrotną. Panneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego z sanatorium Dłuskich w Zakopanem
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Z wizytą powrotną. Panneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego z sanatorium Dłuskich w Zakopanem

Wystawa czasowa: 2023.03.21 - 2024.08.18
poziom turturi
Po niespełna stu latach powracają czasowo do Zakopanego kolejne – po Pochodzie górali – panneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego (1879–1923). Dwa monumentalne dzieła pt. Pochód dzieci góralskich i Pochód góralek były pierwotnie częścią artystycznie zaprojektowanego wnętrza salonu teatralnego w gmachu sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku. Zachowany do... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - Muzeum Narodowe w Krakowie
ul. Kasprusie 19
34-500 Zakopane
Małopolskie
powiat tatrzański
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Wystawa czasowa: 2023.03.21 - 2024.08.18
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
Święta Godziny otwarcia
2024.08.15 (czwartek) x
Platforma e-biletowa »

Wstęp w cenie biletu do muzeum.

Po niespełna stu latach powracają czasowo do Zakopanego kolejne – po Pochodzie górali – panneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego (1879–1923). Dwa monumentalne dzieła pt. Pochód dzieci góralskich i Pochód góralek były pierwotnie częścią artystycznie zaprojektowanego wnętrza salonu teatralnego w gmachu sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku.

Zachowany do dzisiaj okazały budynek lecznicy z początku XX stulecia jest – choć w zmienionej formie – świadectwem inwestycji spółki zawiązanej w 1899 roku w Krakowie pod nazwą „Stowarzyszenie Sanatorium dla chorób piersiowych w Zakopanem”. W okresie młodopolskim zakład zasłynął nie tylko jako wzorcowa placówka medyczna stosująca najnowocześniejsze urządzenia i metody pozwalające walczyć z gruźlicą, ale także jako „muzeum sztuki swojskiej”, które stało się obowiązkowym punktem wizyty pod Tatrami.

Dłuscy zadbali o oryginalny wystrój sanatorium, włączając sztukę do programu kuracyjnego. Najważniejsze prace dekoracyjne przypadły na lata 1909-1910 i objęły pomieszczenia służące rekreacji. Zatrudniono uznanych artystów, m.in.: Karola Frycza i Henryka Uziembłę – członków krakowskiego Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana”, którym powierzono odpowiednio czytelnię z biblioteką i salon muzyczny – a także Jana Rembowskiego, mieszkającego wówczas w Zakopanem i leczącego się w zakładzie. Ten ostatni, zaangażowany już wcześniej do prac w sanatorium, urządził salon teatralny oraz poprzedzający go przedsionek z klatką schodową.

W wyniku kolejnych remontów i przemian kościeliskiego gmachu wnętrza utraciły swój artystyczny charakter, a wyposażenie i dekoracje przepadły niemal całkowicie.

Pokaz obrazów Rembowskiego w willi „Atma” wzbogacony wybranymi reprodukcjami fotografii z ok. 1910 roku, pozwala przybliżyć zwiedzającym ideę artystycznego wystroju wnętrz początku XX wieku oraz zwrócić uwagę, w jaki sposób sztuka stosowana i design korespondowały ze sztuką zakorzenioną w rodzimej tradycji i kulturze.

Kuratorka: Irena Buchenfeld

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.