Od zbierania monet rozpoczęła się w dzieciństwie kolekcjonerska kariera Jerzego Dunin-Borkowskiego. W zbiorach Muzeum stanowi ona najliczniejszy pod względem ilościowym zbiór, liczący ponad 5200 muzealiów. Na wystawie prezentowany jest wybór najciekawszych monet od starożytnych po początek XX w. Pieniądz średniowieczny reprezentowany przez denary, brakteaty, półgrosze i grosze - zawiera w sobie szereg egzemplarzy z obszaru ziem polskich oraz okazy pochodzenia niemieckiego i czeskiego. Znacznie okazalszy pod względem ilości i typów jest zbiór monet władców z dynastii Jagiellonów. W zbiorze z tego okresu występuje wiele unikatów, między innymi półtalar Zygmunta Augusta. Niewątpliwą ciekawostką, w tym zbiorze, są monety bite w Toruniu dla Prus Królewskich oraz monety księcia Albrechta Hohenzollerna, bite dla Prus Książęcych.
Wśród zbioru monet królów elekcyjnych wspaniałe walory wystawiennicze - posiadają monety króla Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Monety dziewiętnastowieczne, to przede wszystkim okazy z okresu Księstwa Warszawskiego oraz pieniądz państw zaborczych. Na tym tle interesująco prezentują się monety z okresu powstania listopadowego.
W zbiorze medali na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim zespół medali epoki stanisławowskiej i medale wieku XIX. Do najciekawszych egzemplarzy należy zaliczyć medale z epoki Stanisława Augusta, pięknie opracowane plastycznie przez takich rytowników jak: Włoch Thomas Pingo (1692-1776), Szwajcar Johann Kaspar Morikofer, Jan Filip Holzhaeusser (1741-1792) - w tym w medale nagrodowe: "Merentibus", "Solerti", "Diligentiae, "Medal Dysydentów", czy wspaniały medal na otwarcie Mennicy w Warszawie.
W trakcie zwiedzania wystawy warto zwrócić uwagę na grafiki z widokami Stambułu i jego okolic, autorstwa Antoniego Ignacego Mellinga, nadwornego architekta i doradcy artystycznego sułtana Selima III i sułtańskiej siostry Hatice.